Other Works
Similiar Projects

Sultanahmet Almina Guesthouse ve Restoran

GC Mimarlık projeyi anlatıyor:

'Konsept: ‘Yerel Dokuya Modern Dokunuşlar’

Romalıları, Bizanslıları ve Osmanlıları ağırlayan İstanbul’un tarihi bölgesi Sultanahmet’te bulunan Almina Hotel’e, ek olarak Sirkeci banliyö demiryolu hattının paralelinde, Küçük Ayasofya caddesin de, eski bir konutun otele dönüşüm projesi  ile  ALMINA HOTEL GUESTHOUSE tasarlandı.

Yapının eski, oldukça yıpranmış ve bakımsız olmasından; yığma binanın dış kabuğu esas alınarak; dış cephede ve iç mekânlarda tamamen soyma işlemi yapıldı. Güçlendirme ile birlikte teknik hacim dâhil tüm mekanik sistemler yenilendi. Mevcut iki katlı olan yapıya ek olarak Çatı Katı inşaa edildi. 

Dış Cephe Tasarım Projesi, İç Mimari Projesi  ve  Çatı Katı Uygulama Projeleri ile birlikte otele dönüşüm tamamlandı. Mevcut binanın vaziyet planından ve eğrisel  açılardan oluşan duvarlarından dolayı odaların yerleşim  planları birbirinden farklı ele alınarak tasarlandı. Her odanın kendi içinde dinlenme, uyku, dolaşım ve ıslak hacim alanları ayrı ayrı planlandı. Mevcut otel konseptinden farklı bir atmosfer yaratmak amacıyla yerel dokudan, özgür ve çağdaş çizgilerden, sakin renklerden ve doğal malzemelerin yalınlığından faydalanıldı. Tarihi bir bölgede, farklı estetik mekanlar  yaratarak, konukların konforu da göz önünde bulundurularak tefriş üniteleri tasarlanıp özel imalatı yapıldı.

Oda konumları deniz manzarasını maksimum ölçüde kullanmak amacıyla tasarlandı. Aynı zamanda kentsel dönüşüm  projesi olan demiryolu hattına cephesi bulunan yapıda, geniş  pencere açıklıklarıyla iç ve dış mekanların birbirlerine olan  uyumlarına önem verildi.

- 1. ve 2. Kat: Odalar

- Çatı Katı: Suit Odalar

Map
Details
Project Location: Fatih, İstanbul
Project Type: Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Architectural Project Team: Şebnem Gürcün, Dilara Bağlı
Employer: Sultanahmet Almina Hotel
Consultant: Şebnem Gürcün
Ana Yüklenici: GC Mimarlık
Projcet Manager: Şebnem Gürcün
Construction Site Manager: Selman Tabak
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 300 m²
Total Construction Area: 300 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Şebnem Gürcün

Dilara Bağlı
Contributing Architect(s)
Dilara Bağlı