Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

1. İstanbul Tasarım Bienali, Tasarlamak Ya Da Yapmak

1. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, PAB Mimari Tasarım'ın 'Tasarlamak ya da Yapmak' isimli projesi.

Bu proje, zanaatkar ile tasarımcı kavramları arasındaki gelgiti ve bulanıklığı; neyin, ne zaman ve hangi koşullarda tasarım sayıldığını ve mimarlık medyasının bilgiyi dolaşıma sokma biçiminin bir parçası haline gelen manipülatif tavrı sorgulayarak, gerçek ve kurgunun içiçe geçtiği bir hikaye anlatılıyor.

ne?

Düzce'de TOKİ'ye devredilen bir gecekondu mahallesinde karşımıza çıkan bir konut, oranları, ölçeği, malzemeleri bir araya getiriş kararları ve çevresindeki mevcuda eklemlenme biçimiyle başarılı bir tasarım nüvesi olarak görülebilir. O halde bu yapıyı, bir tasarım haline getirmeyen şey nedir?Aynı kütle bir mimar elinden çıksa, yapısal nitelikleri asgari konfor koşullarını sağlasa ve bir mimarlık yayını, yapının önüne geçen sunumuyla projeyi kamuoyuna duyursa farklı bir hikayesi olabilir miydi?

soru:

aynı yapının bir gerçek ve bir kurgu hikayesi yan yana nasıl gelir?

gerçek hikaye:

gerçek kullanıcının gecekonduyu üretim hikayesi ve TOKİ'nin devreye girişi

gerçek hikayenin detayları:

74 yaşındaki marangoz Feyzi Kıdıman, Düzce depreminde hasar gören apartmanını yıktıktan sonra, devlet tarafından verilen konteynıra sığamayınca, eski apartmanından geriye kalan bodrum kat betonarme döşemesini baza olarak kullanarak üzerine, 15-20 gün içinde, geçici olarak konaklamak üzere bir baraka yapar. Geçici olarak yaptığı bu barakada 3,5 yıl yaşadıktan sonra alanın TOKİ'ye devredilmesiyle arazisini ve üzerindeki barakayı satarak taşınır.

kurgu hikaye:

genç bir mimarlık ofisinin, mimarlık medyasında merak ve ilgi uyandıran bir ilk yapı örneği

kurgu hikayenin detayları:

Formarch Design'ın 27 yaşındaki kurucusu mimar Hakan Teşvik, yurtdışındaki yüksek lisans eğitiminin ardından Türkiye'deki ilk yapısıyla uluslararası pek çok ödüle değer bulunmuş, çeşitli dergilerde yayınlanmış ve geleceğin "parlak" mimarı olarak tescillenmiştir.

ne üzerine?

imaj mimarlığı ve mimarlık medyası
kentsel dönüşüm
anonim/mimarsız tasarım

sergileme biçimi:

farklı türdeki kağıtlara basılmış gazete veya dergi küpürlerinin iki ayrı duvara (gerçek ve kurgu) yerleştirilmesi ile sergilenmiştir.

sorular...:

bu yapıyı tasarım nesnesine dönüştürmeyen şey nedir?

Künye
İşveren: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Pınar Gökbayrak

Ali Eray

Burçin Yıldırım