Other Works
Similiar Projects

Teknopark İstanbul Yönetim Binası

Teknopark İstanbul Yönetim Binası, İstanbul Metropoliten Alanının güneyinde, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı bitişiğinde, yer almaktadır.

18.000 m2’lik inşaat alanına sahip olan bina, araziyi boydan boya katederek, Teknopark’ın omurgası görevini görmektedir. Diğer binalar ile bağlantı aksları da bu ana aksa dik olarak saplanmaktadır.

İçinde yaşayanların karşılaşıp, bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmaları için yaz/kış ideal bir atmosfer sunan bu bina, bal üretimini teşvik eden özel bir kovan gibidir. Esas olarak, kiralık ofis alanları, ortak kullanım ve hizmetlerin yer aldığı "arı kovanı", açık/örtülü yeşil alanlar, teraslar, kafeterya, kafeler, toplantı, eğitim, sergi salonları, geniş holler, iç bahçeler, balkonlar, vb. açısından zengin mekanlar barındırmaktadır. Giriş cephesindeki dev sundurma, hem Teknopark genelinde açık sergileme, kutlama, etkinlik, vb. için kullanılacak esplanadı, hem de giriş holünü batı güneşinden koruyan bir ekrandır.

Mekanlarının tamamı ve dolaşım aksları doğa ve yeşil ile bütünleşmiş olarak tasarlanmıştır. Binanın ana morfolojisi, lineer yeşil bahçeler ile ayrılmış, 3 ana kanattan oluşmaktadır. Bina, bütünü ile kendi kontrollü mikro çevresini yaratmaktadır. Çatı yeşil bahçe olarak düzenlenmiştir. Bu katta konferans salonu, topantı salonları, fuaye ve kafe yer almaktadır. Sade geometrik biçimlenişi ve şeffaf/aydınlık karakteri, özellikle dışarıdan gelen kullanıcıların yönlenmesini kolaylaştıracak niteliktedir. Sade geometrik form ve strüktürel yapı, aynı zamanda binanın inşaatının da daha ekonomik ve daha hızlı yapılmasında rol oynayacaktır. Binanın formu hava dolaşımı/hava akımı (cross ventilation) yaratacak biçimde tasarlanmıştır. Ağırlıklı olarak, kullanılan cam, ahşap, çelik gibi doğal malzemeler, bitkisel toprak, bitkiler, doğal taş, vb. diğer doğal elemanlarla tamamlanmaktadır.

Details
Project Location: Pendik, İstanbul
Employer: İstanbul Teknopark AŞ
Structural Project: Danyel Kubin, Prota Mühendislik
Mechanical Project: Melih Özöner, YMT Mühendislik
Electrical Project: Kemal Güravşar, Promete Mühendislik
Project Start Date: 2010
Project End Date: 2010
Building Plot Area: 11.000 m²
Total Construction Area: 18:000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Semra Teber Yener