Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sınav Koleji Kocaeli Kampüsü

İzmit’in doğusu ile Sapanca’nın batısında bulunan Kartepe’de bulunan proje alanına ulaşım, Adapazarı-İzmit Yolu’ndan sağlanmaktadır.

Proje alanı, kuzeyde Hürriyet Caddesi paralelinde uzanan Kent Parkı ve güneyde Köseköy İstasyonu’ndan gelen Tuncer Sokak ile sınırlanmaktadır. Yakın çevresindeki yapılaşma incelendiğinde, konut ve eğitim fonksiyonlarının ağırlıklı olduğu görülmektedir.

“Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise Yapıları ile Sosyal ve Kültürel Birimleri”nden oluşan ve yaklaşık 20.000m² kapalı inşaat alanına sahip, Sınav Koleji Kocaeli Kampüsü Projesi sadece işverenin ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkan salt bir yapılaşma olmayıp, temel kullanıcı olan öğrencinin, sadece dört duvar arasında zaman geçirmeyeceği; benimseyeceği, etkin olarak kullanabileceği, kültürel ve sportif olanakları ile kendini en iyi şekilde ifade edebileceği mekanlarda eğitim-öğretimini sürdürebilmesinin sağlanması ana fikrini temel alan bir anlayışla tasarlanmıştır. Özellikle yoğun ihtiyaç programının sağlanması gerekliğine karşın yapılaşma kararında, alanının büyük bir kısmının yeşil-etkinlik alanı olarak tasarlanabilmesi amacıyla zemin kat yerleşiminde kot farklılığı yaratılarak alt zemin ve üst zemin olarak farklı iki ana kot kullanımı sağlanmıştır. Böylelikle her okul grubunun birbirinden bağımsız girişleri ve oyun alanları tasarlanabilmiştir. Aynı zamanda tüm okulun merkezi konumunda açık bir tören-etkinlik meydanı da düşünülmüştür. Ayrıca yapılaşmanın genel karakteri, çatı terası da dahil olmak üzere tüm terasların etkin olarak kullanılabilmesi için kapalı sirkülasyon alanı bağlantıları ve merdiven/asansör ilişkileri sürekli ve akışkan niteliktedir.

Kuzeyindeki kent parkını kucaklayarak, yeşili içine çeken ve onunla bütünleşen okul kampüsü, abartı ve gösterişten uzak, basit ve yalın mimarisiyle varoluşunu etkili şekilde ortaya koymaktadır.

Künye
Proje Yeri: Kartepe, Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: İlkokul, Lise / Ortaöğretim
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Özel Şahin Okulları
Maket: ARC Maket Evi
Arsa Alanı: 7,832 m2
Toplam İnşaat Alanı: 20,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yavuz Selim Sepin
Yardımcı Mimar(lar)
Aygül Ceylan
Bahadır Kantarcı