+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Porta Caeli Şarap Fabrikası

Tekeli- Sisa Mimarlık Ortaklığı'nın tasarladığı Çanakkale'deki Porta Caeli Şarap Fabrikası projesi 2015 yılında tamamlandı.

Mimarlık ofisi projeyi anlatıyor:

Porta Caeli Şarap Fabrikası, Eceabat’taki Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içinde, bölgedeki geniş üzüm bağları arasında, yapılaşma için izin verilen bir alanda şarap üretim tesisi olarak projelendirilmiş ve uygulanmıştır. 

Toplam 16,000 metrekare olan yapı, üretim ve misafirhane olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İki bodrum ve bir zemin kattan oluşan üretim bloğu; bağlardan toplanan üzümün tesise getirilişinden başlayıp şişelenip sevkiyle devam eden aşamalar, doğal akış ve düşey dolaşım ilkeleri göz önünde tutularak düzenlenmiştir. Topoğrafyadan, üretimin gerçeklerinden doğan, doğal, çağdaş ve özgün bir mimari amaçlanmıştır. 


Yapının iç mekan tasarımı CM Mimarlık'a ait

Üretim bloğu ile 25 odalı misafirhane yapısını bağlayan üzeri örtülü iç sokaktan girilen blokta, ana giriş holünden başlayan bir dolaşım senaryosu ile fabrikaya gelen ziyaretçilere üretim süreci tanıtılmaktadır. Üretim alanlarının planlamasında iç mimaride etkili olması amaçlanan mekanlar tasarlanmıştır. Fermantasyon tankları bölümü ve ana fıçı kavı, ziyaretçinin bütün mekanı kavrayabileceği şekilde dairesel formda tasarlanmıştır.

Üretim bloğunun batısında geniş bir yansıma havuzu bulunmaktadır. Bu havuzun arka fonundaki kavisli cephede yer alan şarap tadım balkonu; iç mekanla dış mekan arasında mimari olarak vurgulanan bir anlatım ile konumlandırılmıştır. Bu mekanda; karşısındaki üzüm bağları ile iç içe hissedilecek şarap deneyimlemesi, tesisteki ziyaretçi dolaşımının son noktası olarak zihinlerde iz bırakacaktır. 

Aile bireylerinin ve özel ziyaretçilerin zaman zaman kalabileceği bir misafirhane işveren tarafından istenmiş ve bu yapının Güney Fransa’daki geleneksel şaraphanelerin şatolarına gönderme yapması talep edilmiştir. Bu isteğin; Bu şatoların doğrudan benzerini yapmak yerine günümüz mimarisi içinde çağdaş bir yorum ile gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.

Map
Details
Project Location: Çanakkale
Project Type: Fabrika
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
Architectural Project Team: Dilgün Saklar, Alper Gürtekin, Aydın Bilgi, Ceren Erman, Ceylan Cöbek, Hüsne Cavlak, Nazlı Melis Kocamanoğlu, Neslihan Can, Zeynep Betül Çelikel
Employer: Sanset Gıda A.Ş.
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık
Interior Architecture: CM Mimarlık
Structural Project: MPI Mühendislik
Electrical Project: Enkom Mühendislik
Plumbing Project: Prokem Mühendislik
Photography: Cemal Emden
Project Start Date: 2012
Construction End Date: 2015

Pin It