Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Yeni Nesil 2000 Okulları

2000 yılında Saint Pulchérie mezunları Sainte Pulchérie Öğretim Eğitim ve Sağlık Vakfı adı altında bir vakıf kurduktan sonra Yeni Nesil 2000 Anaokulu ve İlköğretim Okulunu öğrenime açtı.

İlköğretim Okulu, 2012 sonbaharında Yeni Nesil 2000 İlkokulu ve Yeni Nesil 2000 Ortaokulu olarak ayrılır. Türkçe’nin yanı sıra güçlü Fransızca eğitimi ve ikinci yabancı dil olarak İngilizce ile eğitim verilen okullarda dört adet anaokulu sınıfı, 16 adet ilk ve ortaokul sınıfı bulunmakta.

Kreatif Mimarlık, Yeni Nesil 2000 Anaokulu-İlkokulu-Ortaokulu için Bahçeköy’de bulunan Hunca Kozmetik Genel Müdürlük binasını yeniden tasarlayarak okulun ihtiyaçlarına uygun hale getirmiştir.

Genel dersliklerin dışında okul yapısında Fransızca, İngilizce, matematik, bilgisayar, resim, müzik, enstrüman, drama, teknoloji-tasarım derslikleri, fen bilgisi laboratuvarı ve okul kütüphanesi bulunmakta. Okulun tasarım ve planlamasında çocuk algısı ön planda tutulmuş ve ilgili yaş gruplarına göre mobilya ve renk seçimleri yapılmıştır.

145 metrekaresi anaokuluna ayrılan ve toplam açık alanı yaklaşık 1.000 metrekare olan okulda ayrıca 115 m² kapalı spor salonu da bulunmakta.

Çatı katında yer alan 250m²’lik çok amaçlı salon ise öğrencilerin tüm sanatsal ve eğitsel faaliyetlerini (tiyatro gösterileri, konser, eğitim sempozyumları) karşılayacak düzeyde teknolojik altyapıya sahip olarak planlanmıştır.

Mevcut yapının strüktürel bütünlüğü içinde yapılan mimari kurgu sonucunda ortada ıslak hacimlerin yer alması ve tüm sınıfların çeperlere yaslanarak doğal ışıktan faydalanmasını mümkün olmuştur. Dış cephede gri tuğla kaplama ile yeni ve bütüncül bir kimlik yaratılmış, farklı ölçüdeki ve yerdeki mevcut pencereler renkli ve üç boyutlu metal sövelerle çerçevelenip birleştirilerek binanın yatay etkisi artırılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: İlkokul
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Yeni Nesil Okulları
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 5,100 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Onur Arat

Dila Sel