Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

ERA Rezidansİstanbul Balmumcu'da planlanan Era Rezidans, bulunduğu konum ve önünde yer alan Darphane binası nedeniyle, uzun yıllar kapanmayacak bir Boğaz manzarasına sahip. Arazinin öne çıkan bu özelliğinden mümkün olduğu kadar istifade edebilmek amacıyla yapı, tüm konut birimlerinden ve her birimin tüm mahallerinden manzara görebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Yapı yöneldiği manzara ve ardındaki kent arasında katı bir duvar teşkil etmemesi amacıyla kat plaklarında yer alan yeşil alanlarla iki ana bloğa ayrılmıştır. Katlarda yer alan dolaşım alanlarının tümü diğer yaşam alanları gibi gün ışığı almaktadır. Konut birimlerinin bünyesinde yer alan farklı mahaller, barındırdıkları yaşantı ve işlevler doğrultusunda özelleştirilmiş ve farklı cephe birimleri oluşturulmuştur. Yapı, bünyesindeki bu farklı yaşantıların dinamik bir bileşkesi olarak tasarlanmıştır.

Farklı mahallere iliştirilmiş olan balkon, çıkma ve iç balkonlar ile cephe dokusunda farklılaşma elde edilmiştir. Cephe karakteri, alt kotlarda çıkma derinlikleri arttırılarak, daha geniş bahçe ve peyzaj alanlarına dönüştürülmüş ve bahçe dubleksler elde edilmiştir. Bu doku, peyzaj kotunda giriş lobisi, restoran ve diğer sosyal alanların ışıklıklarına ve peyzaj havuzlarına dönüştürülerek, proje genelinde dil bütünlüğü sağlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Apartman
İşveren: ERA Yapı
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 17.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Cuma Evren Yıldırım

Erhan Yıldız