+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Hamamyolu Urban Deck

Yazgan Tasarım'ın tasarladığı Hamamyolu Urban Deck projesi ile 16-17 Kasım tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirilecek olan WAF (Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri) 2016’da “Civic – Future” kategorisinde finalde yarışacak.

Ofis, projeyi anlatıyor:

“Urban Deck” projesi, Eskişehir merkezdeki Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Proje, tarihi Hamamyolu caddesinin mevcut dokusuna modern bir dokunuş kazandırmayı ve kent merkezini yeniden canlandırmayı hedeflemektedir. Sadece yaya sirkülasyonuna açık olan caddede, tasarım elemanları olarak, ahşap malzemeden zemin ve peyzaj mobilyaları, bitkisel elemanlar ve su öğelerinin kullanılması ile birlikte bir "yeşil yaya aksı" oluşturulmaktadır. Söz konusu "yeşil yaya aksı", Odunpazarı’ndan Porsuk Nehri’ne doğru uzanan modern ve hareketli buluşma alanları yaratmaktadır.

Sadece x ve y aksında değil, z aksında da şekillenmekte olan üç boyutlu topografik planı ile tasarlanan bu “kentsel platform”, ziyaretçilerin, sadece yatayda değil; üst geçitleri, alt geçitleri, rampaları ve zemin altı bahçeleri ile düşeyde de hareket etmelerini sağlayarak, kent dokusuna farklı bir bakış açısıyla deneyim kazandırmaktadır.

Proje, belirli temalara dayanan 9 ana bölümden oluşmaktadır. Esin kaynaklarını bulundukları tarihi doku ve sosyal bağlamdan alan bu bölümler sırasıyla, Alaaddin Parkı (zon 1), Cam Sergi Alanı (zon 2), Güvercin Alanı (zon 3), Kafe-Oturma Alanı (zon 4), Ziya Paşa Caddesi Üst Geçiti ve Hamamyolu sergi köprüsü (zon 5), Çocuk Oyun ve Sergi Alanı (zon 6), Oturma Alanı (zon 7), Buhar Havuzu Alanı (zon 8) ve Sarmaşık Altı Geçiş Alanı (zon 9) olarak planlanmıştır. Bütün bu bölümler birbirlerine alanın tam orta aksından 1.5 km uzunluğunda kesintisiz cam paledyen bir yüzeyle bağlanmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Eskişehir, Odunpazarı
Proje Tipi: Kentsel Tasarım Projesi
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
İşveren: Odunpazarı Belediyesi
Statik Projesi: Erduman Mühendislik
Mekanik Projesi: STM Mühendislik
Elektrik Projesi: RAM Mühendislik
Altyapı Projesi: MPK Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
Arsa Alanı: 25,000 m2

Pin It
Mimar

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan