+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Gürpınar Su Ürünleri Hali

İstanbul'da Büyükçekmece ve Küçükçekmece gölleri arasında, Beylikdüzü, Gürpınar mevkiinde Marmara Denizi kıyısında yer alan Gürpınar Su Ürünleri Hali D 100 Karayolu'na 6,5 km mesafededir.

Yaklaşık 220.000 m2 dolgu alan üretilerek, deniz üzerinde inşa edilen yaklaşık 60.000 m2 kapalı alanlı yapı, mimarisi, mekansal kurgusu, programı ve inşa sistemi ile bölge için bir landmark oluşturmanın yanı sıra ekolojik yaşantı ve balık kültürünün tanıtılması gibi bir amaç da taşımaktadır.

Yapı kıyı çizgisine paralel bir dikdörtgen formdur. Kıyı promenadı boyunca tasarlanan yeşil kuşak tüm kıyı için bir kimlik tanımı yapar. Tesis içindeki fonksiyon ayrışması son derece yalındır. Yapının kuzey ve batı cepheleri balık girişi ve mezat alanına ayrılmıştır. Ortada yeşil iç avlularla (bahçelerle) parçalanmış balık işleme alanları ve ofisler yer alır. Bu avlular hem alanın esnek kullanımına imkan verirken, hem de doğal aydınlatma ve klimatizasyon sağlar. Yapının doğu ve güney cephesi ise halka açık rekreatif ve su dünyası ve balık kültürünün interaktif deneyimlendiği sosyal alanlara ayrılmıştır. Geniş bir Marmara Denizi ve İstanbul panoramasına açılan bu alanda açık aktivitelerin yanı sıra deniz müzesi, tematik deniz mutfağı gösterileri alanı, konferans salonu, kafeler ve restoranlar yer alır.

Yapının çatısı güneş panelleri ile kaplanmış, böylelikle yapının enerji ihtiyacını kendi imkanları ile karşılaması amaçlanmıştır.

Map
Details
Project Location: Beylikdüzü, İstanbul
Project Type: Pazar Yeri
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Yüksel Proje
Structural Project: Güvengiz Mühendislik
Mechanical Project: Promek Mühendislik
Electrical Project: Yurdakul Elektrik Proje
Project Start Date: 2013
Total Construction Area: 60,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Bünyamin Derman