Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Transbatur

OSO Mimarlık tarafından tasarlanan Transbatur ofis projesi, uluslararası taşımacılık hizmeti veren bir lojistik firması için tasarlandı.

Beylikdüzü – Istanbul ‘ da yer alan proje 500m2 lik bir alanda, 30 kişilik personel kapasitesine sahiptir. Firmanın faaliyet gösterdiği lojistik sektörü ile bağlantılı olarak mekanın ana konseptini; konteyner fikrinden esinlenilmiş trapez saç duvar kaplamaları ve yol fikri  oluşturmaktadır. Koridor sonlarında kullanılan ayna kaplamalar ile bu yol ve mekan derinliği ikiye katlanmaktadır. Trapez duvarın üzerinde yer alan kapılar da, konsept fikrinin süreklik arz etmesi açısından, birebir konteyner kapısı olarak imal edilmiştir. İlave olarak mekânsal derinliği arttırmak için, sirkülasyon alanı ve açık ofis arasında şeffaf cam – bölücü duvar kullanılmıştır. Bu cam bölücü aynı zamanda firmanın “showroom”u olan tır modellerinin sergilendiği eğrisel rafların taşıyıcısı niteliğindedir.

Genel yerleşim planı, ofis kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda, açık ofis ve kapalı mekan kurgusu üzerine planlanmıştır. Ofisin en kalabalık ekibi olan “Operasyon” departmanı, ofis içi iletişimi arttırmak için açık ofis kurgusunda planlanmıştır. Bunun aksine, daha özel çalışma düzeni gerektiren “Finans” ve “ Vize” departmanları ile “Genel Müdür” odaları kapalı mekanlarda yer almaktadır. Açık ofis personeli için, 5’ er kişilik özel çalışma grupları oluşturulmuştur. Tasarlanan beşgen masa formlarından hareketle, altıgen özel tasarım aydınlatmalar ve zeminde yine altıgen formlu halılar kullanılarak, tasarım dilinin sürekliliği sağlanmıştır. 

Tasarlanan ofis mekanının, firma kimliği - faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş;  dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.  

Genel anlamda, dinamik ve modern bir tasarım dilinin benimsendiği ofiste; firma kimliği ile bütünleşik, enerjisi yüksek ve kullanıcılarına aidiyet hissi kazandırılmış mekanlar yaratılması hedeflenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beylikdüzü
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Transbatur
Ana Yüklenici: OSO Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ozan Bayık

Serhan Bayık

Okan Bayık
Yardımcı Mimar(lar)
Erkan Çeçen
B. Bahar Çiçekçi