İlgili Projeler

KodEv Sergisi Tasarımı

Standart konut iç mekanları için esnek çözümler üretmeyi hedefleyen bir araştırma projesi sergisi olan KodEv, Ervin Garip, Nilüfer Sağlar Onay, S.Banu Garip ve Fatma Karakaya tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları sergiyi ve projeyi anlatıyor:

KodEv standart konut iç mekanları için esnek çözümler üretmeyi hedefleyen bir araştırma projesidir. Tasarım modeli, kullanıcı ihtiyaçları ile şekillenen ve “çok parametreli layout tasarımı” ile çalışarak mekansal varyasyon üreten bir uzman sistem kurgusuna dayanmaktadır.”

Çalışma aynı zamanda modüllerin prototiplerinin üretilmesi ve tüm çözüm alternatiflerini içeren arayüz tasarımı süreçlerini de kapsamaktadır. Projenin sonuç ürünü olan arayüz, oluşturulan web sitesi aracılığıyla tasarım sürecinin tüm sonuçlarını sistemli bir biçimde bir araya getirerek farklı kullanıcılar ile paylaşmayı ve kullanıcı katılımını hedeflemektedir. Farklı profil ve kültürel geçmişlere sahip ailelerin yoğun olarak yaşadığı TOKİ Başıbüyük yerleşmesi, ilk çalışma alanı olarak belirlenmiştir.

Taşkışla Binası’nda tasarlanan, üretilen ve gerçekleştirilen KodEv sergisi ile KodEv Projesi’nin içeriğinin, aşamalarının ve sonuç ürünlerinin paylaşılması amaçlanmıştır. Sergi, Taşkışla içinde kendi hacmini tanımlar. Sergi hacmini oluşturan yüzeyler, araştırma projesi kapsamında tasarlanan modüler sistem bileşenlerinde belirleyici olan huş kontrplak malzemenin lazer kesim ile biçimlendirilmesi ile üretilmiştir.

Sergileme alanı, içeriğindeki oturma elemanları ile birlikte kendi toplanma ve etkinlik alanını oluşturur. Sergi alanının merkezinde 1/10 etkileşimli maket yer alır. Üretilen modüllerin birimleri ise huş kontrplak üzerine parametrik olarak yerleştirilen pleksi kutular içinde sergilenmiştir. Proje içeriğinde bir arayüz olarak çalışan web sitesi, duvar üzerine yerleştirilen interaktif yüzey üzerinden deneyimlenebilmektedir. 

*Sergi kapsamında ele alınan 114K279 no’lu “Toplu Konut Birimleri İçin Esnek İç Mekan Tasarımına Yönelik Kullanıcı Odaklı Bir Model Araştırması: Kentsel Dönüşüm Konutları” konulu araştırma, TÜBİTAK tarafından desteklenmiş ve İTÜ İç Mimarlık Bölümü’nde yürütülmüştür.

Uygulama-Kurulum: Ervin Garip, Nilüfer Sağlar Onay, S.Banu Garip, Fatma Karakaya, Orkan Güzelci, Serkan Kocabay, Rojda Edebali, Aleyna Tunçer, Rabia Alpargu, Alaattin Alptekin, Onur Koca, Fırat Küçükersen

Araştırma Projesi Ekibi: Nilüfer Sağlar Onay (Yürütücü), S. Banu Garip (Araştırmacı), Ervin Garip (Araştırmacı), Orkan Güzelci (Bursiyer), Serkan Kocabay (Bursiyer), Fatma Karakaya (Bursiyer), Rojda Edebali (Bursiyer), Aleyna Tunçer (Bursiyer), Rabia Alpargu (Bursiyer).

Web Sitesi: Yusuf Yüksel.

Teknik Destek: Alaattin Alptekin.

Bilimsel Katkı Koyanlar: Cansu Tolunay Berber (Araştırmacı), Anıl Berber, (Araştırmacı), Müge Belek Fialho Teixeira (Araştırmacı), Frederico Fialho Teixeira (Araştırmacı), Tuba Özkan (Bursiyer), Emre Özdemir (Bursiyer), Benek Çinçik (Bursiyer), Özgün Yücetürk (Bursiyer), Sedef Sav (Bursiyer).

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Şişli
Proje Tipi: Sergi Tasarımı
Proje Tipi Grubu: Kültür
Fotoğraf: Engin Özata

Pin It
Mimar

Ervin Garip

Nilüfer Sağlar Onay

Banu Garip

Fatma Karakaya