Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

LikeStore Emaar Şubesi

Karaköy, Balat gibi tarihi merkezlerde şubeleri olan, bir tasarım ürünleri mağazası olan LikeStore’un İstanbul Emaar AVM’deki ilk alışveriş merkezi şubesi, r.a.f. studio tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Projede hedeflenen, mevcut şubelerdeki sokak konseptini ve çevrelerinde gözlemlenen dokuları güncel ve modern detaylarla harmanlayarak özgün bir konsept oluşturmak olmuştur. Bu küçük mağazanın eski bir İstanbul semtinin katmanlı dokularını da beraberinde taşıması amaçlanmıştır. İçinde bulunduğu büyük alışveriş merkezinde, beraberinde getirdiği dokuları ve malzemeleri sergilemesi amaçlanan mağazanın dar sokaklarda yer alan diğer şubelerindeki günlük rutinleri de tasarımda ele alınmıştır.

Mağaza planının çok basit ve anlaşılır olması tasarımdaki öncelikli hedef olmuştur. Tam ortasında gizli bir kasa ile birlikte ağ bağlantıları çözülmüştür. Bu çekirdek etrafında tasarlanan modüller ve serbest mağaza girişi, alışveriş merkezi kat planının bir parçası olacak ve insanların mağazada rahatça dolaşmasını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Mağazadaki bütün mobilyalar, başka bir konumda ve işlevde de kullanılabilmesi için modüler olarak tasarlanmıştır. Sergileme modüllerinin aydınlatmaları alçıpan duvarlara sabitlenen mobilyalardaki gizli LED aydınlatma detayları ile sağlanmıştır ve bu detayların tüm duvarlarda uygulanması ile tasarımda süreklilik amaçlanmıştır. Duvarlardaki teknik altyapı da bu mobilyalara gizlenmiştir.

Ayrıca tavandaki tüm teknik donanım sokak konseptinin bir parçası olarak siyaha boyanıp açık bırakılmıştır.

Markanın sokak şubelerindeki müzik ve kitap kültürünü bu şubeye de taşımak adına; mağaza sınırında insanların alışverişe ara verip huzurlu müzik dinleyebilecekleri bir oturma elemanı konumlandırılmıştır. Bunlara ek olarak, dinlenen misafirlere ikram edilecek kahvelerin yapılacağı bir niş tasarlanmıştır.

Proje, World Architecture Community’nin 38. döngüsünde ödüle layık görülmüştür.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Üsküdar
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Social Cat
Ana Yüklenici: r.a.f. studio
Mekanik Projesi: Enka Mühendislik
Elektrik Projesi: Enka Mühendislik
Fotoğraf: Egemen Karakaya
Proje Başlangıç Yılı: 2020
Proje Bitiş Yılı: 2021
İnşaat Başlangıç Yılı: 2021
İnşaat Bitiş Yılı: 2021
Toplam İnşaat Alanı: 25 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Aslan Erkan

Hasan Agah Erkan
Yardımcı Mimar(lar)
Mustafa Anıl Erkan