Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Eşdeğer Mansiyon (Rhizome Architects), Hamburg Hybrid Housing Ideas Competition

ctrl+space tarafından açılan uluslararası fikir projesi yarışması Hamburg Hybrid Housing Ideas Competition'da eşdeğer mansiyona layık görülen ekibin projesi.

PROJE RAPORU

Proje alanı Hamburg St. Pauli bölgesinde, kentin en hareketli meydanlarından, kent festivallerinin gerçekleştiği Reeperbahn'da bulunmaktadır. Kent belleğinde önemli bir yere sahip olan ve dönüştürülmek amacıyla yıkılan Esso Hauser konutlarının yerine meydanla ilişkili hibrid konut projesi önerisi istenmiştir.

who owns this city?

Yapılan öneride Esso Hauser siluetinin kent belleğindeki yerini tazelemek ve Spielbudenplatz ile kurduğu güçlü kamusal bağlantıları tekrarlamak amacıyla, yıkılan binaların taşıyıcısı günümüz teknolojisiyle tekrar inşa edilmiştir. Proje, Esso Hauser siluetine yerleşen bir parazit, soylulaştırma projelerine karşı bir protestodur.

Esso Hauser'in meydanla kurduğu bağlantılar tekrarlanırken konut bloklarının avlusuna eklenen dikey modüller meydandan aldığı kamusal enerjiyi bloklara taşırken, blokların ihtiyaçlarını karşılar, bloklarda kamusal ve yarı kamusal boşluklar oluşturur.

Meydan kotuna yerleşen ticaret bloğuna mevcutta bulunan eğlence birimleri ve hostel konumlandırılmıştır. Bu blokta yapılan boşaltmalarla avluya geçişler verilmiştir. Bu platformda konutlara geçişler, kamusal mekanlar ve rekreasyon alanları bulunmaktadır. Yıkıntılardan açığa çıkarılan bodrum katlarda ise ticari ve kamusal alanlar devam ettirilmiş ve -6 kotunda otopark düzenlenmiştir.

8er katlı konut bloklarında ise farklı kullanıcı profilleri için farklı modüller tasarlanmış ve bu grupların arasında dikey bağlantılar kurularak özelleşmiş ortak alanlar yaratılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Hamburg
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Eşdeğer Mansiyon

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Hasan Agah Erkan

Berk Arinç

Zümra Okursoy