Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mehmet Konuk Evi

Mehmet Konuk Evi, Kayseri Hacılar ilçesinin Beğendik Mevkii'nin Erciyes Dağları'nın kuzey eteklerinde bulunan yaklaşık 1.000 m²'lik bir arazide yer almakta.

Proje kullanıcının ihtiyaçlarına karşılık veren, hem doğayla iç içe hem de konforlu yaşam standartlarına sahip bir konut olarak tasarlanmıştır. Bodrum kat dahilinde toplam üç kat ve 500 m²'den oluşan yapı, hem iç mimarisinde plan çözümleri hem de bahçe ve peyzaj tasarımlarıyla butik bir projedir. Girişinde sizi karşılayan iki kollu bir merdiven ve bu merdivene açılan geniş galeri boşluğu, iç mekânın daha algılanabilir ve ferah olmasını sağlamıştır.

Planları itibariyle salon, ebeveyn yatak odası ve misafir odası şehrin tüm manzarasına hâkim bir konumdadır. Cephede kullanılan yerden tavana kadar camlar sayesinde iç mekânlara daha fazla gün ışığı alınması ve manzaradan daha fazla yararlanılması amaçlanmıştır. Özel olarak tasarlanan mobilyalar ile birlikte, konut tamamen kişiselleşmiş özel bir projeye dönüşmüştür. Kullanıcının talebi doğrultusunda tasarlanan fitness, hamam, buhar odası, sinema odası ve hobi odası gibi mekânlar bodrum katta yer almaktadır. Ayrıca üç araçlık bir kapalı otoparkında olduğu bodrum kattan konuta direk geçiş sağlanmıştır.

Yapının cephesinde kullanılan doğal taş malzeme, Kayseri yöresine özgü olup projeye doğal ve sıcak bir mimari karakteristik kazandırmıştır.

Ön bahçede yer alan su peyzajı ve yeşil alanlar yapıyla birlikte doğal bir bütünlük oluşturmuştur. Bahçe katındaki terasın zemininde ahşap deck malzeme kullanılmıştır. Ayrıca ön bahçe sınırları içerisinde üzüm bağı ve organik tarım alanı da bulunmaktadır.

Mehmet Konuk Evi projesi, tasarım ve projelendirme süreci bir yıl, uygulama aşaması iki yıl olmak üzere toplam üç buçuk yılda tamamlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Kayseri
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
İşveren: Mehmet Konuk
Statik Projesi: Uzun Yapı
Mekanik Projesi: Metsis
Elektrik Projesi: Sıla Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2012

Pin It
Mimar

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir

Fatma Sert