Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

MODDA Suites

Elmacı Mimarlık tarafından tasarlanan konut yapısı İzmir Bornova’da bulunuyor.

Mennan Elmacı, projeyi anlatıyor:

İzmir’in ana arterlerinden biri olan Ankara Caddesi üzerinde konumlanan projemizi tasarlarken kentsel ve çevresel faktörlerden yola çıktık. Bölgenin tarihindeki endüstriyel doku ve arter aksındaki gelişigüzel varlığını sürdüren doluluk boşluk ilişkisi tasarımın kendi paradigmasına yön verdi.

Yapının kütlesel kimliği oluşturulurken iki ana hacim olan yaşam alanı ve ikincil cephe kurgusuna odaklanılıp; tasarımda beş ana unsur olan çelik, beton, ahşap, cam ve yeşil kullanılmıştır. Yaşam alanlarında mekansal esneklik, değişken tipolojik plan çözümlemeleri ve kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. Yapıda konut + ticari fonksiyon bir arada ele alınmıştır. Zemin katta oluşturulan ticari mekanlar binanın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilirken, çatı terasında bulunan sosyal alanlar ve yüzme havuzu ile kullanıcılara yapı ölçeğinde rekreasyon olanağı sağlanmıştır.

İkincil cephenin modüler düzenli düzensizliği ile yapının kütlesine kimlik kazandırılmış ve her konutun düşey yeşil doku ile direkt temas halinde olmaları sağlanarak yapının bütününde sürdürülebilir bir yaşam öngörülmüştür. Elmacı Mimarlık''''ın konut tasarım yaklaşımında önemli bir yer tutan öznellik ve mahremiyet ilişkisi, cepheye takılan ikincil modüler strüktürün elverdiği varyasyonlar sayesinde kazandırılmıştır. Cephe tasarımındaki doluluk boşluk ilişkisi, gün ışığı kontrolü ve gölgeleme aracılığı ile pasif yalıtım sağlamış; aynı zamanda içe dönük bir yaşantı oluşturmuştur.

Künye
Proje Yeri: İzmir, Bornova
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ontan Mühendislik
Ana Yüklenici: Ontan Mühendislik
Proje Yöneticisi: Mennan Elmacı
Aydınlatma Projesi: Barem Aydınlatma
Grafik Tasarım: Mat Atölye
Statik Projesi: GENSER Mühendislik
Mekanik Projesi: Aktürk Mühendislik
Elektrik Projesi: Karayel Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
Arsa Alanı: 2,062 m²
Toplam İnşaat Alanı: 10,323 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Mennan Elmacı

Hüseyin Boyacı

Aslı Şahin

Firuze İncekaş