İlgili Projeler

Satın Alma (Rahmi Uysalkan), Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Yarışması

MİMARİ RAPOR

Kentsel Kararlar

Siluet

Öneri bina, Balıkesir kent merkezine hakim bir tepede konumlandırılacaktır. Konum, iddialı "bir kent – tepe", "tepe- kent" ilişkisine olanak verir. Gerek binanın kent merkezine, gerekse kentin bina kullanıcılarına sunacağı görsellik ve etki, bina tasarım karar girdileri açısından birincildir.

Kentin bu bölgesinde planlanan çok katlı keyifsiz konut binaları, öneri binanın sunacağı siluet etkisini ezmeye ve kirletmeye yetecek güçtedir.

Yeni bina, söz konusu konut binaları arasında yitip gitmek ve geri planda kalmanın aksine, bu siluet komşularına karşı sert ve protestocu bir tavır sergilemelidir. Bu amacı hedeflerken, talep edilen program gereği şişen cüssesinden medet ummamalı, aksine zarafetine ve "farklı bir şey" olma iddiasına yaslanmalıdır.

Bu "farklı bir şey", kentin tepesinde uçarcasına uzanan yatay bir kent objesidir. Kent objesi, siluete sunduğu bu protestocu tavrın yanı sıra, cüsseli olmak zorunda olan belediye bina kütlesini de kamufle etme işlevini görür.

Mekansal bağlam

Arazi, tepenin batısından doğusuna doğru yeni planlanan bir kavşak noktasından, konut alanları girişine doğru uzanır. Kavşak noktası, belediye giriş meydanı için elverişli bir noktadır. Bu noktadan içeri alınan kullanıcı, bir sokak boyunca ilerler ve binanın ikinci giriş/çıkış noktasından bir açık alan etkinlik promenadı aracılığı ile daha küçük bir meydandan mahalleye dağılımı sağlanır.

Künye
Proje Yeri: Balıkesir
Proje Tipi: Belediye Hizmet Binası
Proje Tipi Grubu: Satın Alma
Danışman: Tuncay Gün, Enise Burcu Derinboğaz

Pin It
Mimar

Rahmi Uysalkan