Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Terakki Vakfı Okulları Tuzla-Tepeören Kampüsü Lise Yapısı

Sepin Mimarlık, Terakki Vakfı Okulları Tuzla-Tepeören Kampüsü'nde bulunan, yapımı 2016 yılında tamamlanan lise yapısını anlatıyor:

Proje, 2008 yılında Terakki Vakfı tarafından açılan davetli mimari proje yarışmasında birincilik almıştır. Toplamda 68.166 m² arsa alanında, 46.000 m² kapalı ve 54.379 m² açık alana (oyun alanları, yeşil alanlar vb.) sahip iki katlı yerleşke; anaokulu, ilk ve ortaokul (ilköğretim), lise (ortaöğretim) birimleri yanında kapalı spor salonu ve yüzme havuzu ile çok amaçlı 650 kişilik büyük bir kültür merkezine sahiptir.

 

2016 yılında tamamlanan lise bloğu; arsanın kuzey tarafında kuzeydoğu-güneybatı yönünde lineer uzanan bir hat ve ona takılan tarak şeklindeki üç birimden oluşmaktadır. Lise ana girişi, kuzeybatıya bakan tören alanından sağlanmakla birlikte kampüs meydanı tarafında da ayrı bir girişi mevcuttur.

Sınıfların ve diğer mekânların sıralanışı bakımından ilköğretim bloğu ile benzerlik gösterir. Lisede 24 kişilik toplam 25 sınıf vardır. Her sınıf grubunun kendine ait özelleşen dinlenme/teneffüs/teras alanları bulunur. Ayrıca yaklaşık 1200 m² kapalı ana koridor/dolaşım alanından ve koridorların sonlarından teraslara çıkış sağlanabilmekte olup bu teraslardan da merdivenlerle diğer kotlara ulaşılabilmektedir.

±0.00(üst zemin) kotundaki girişin hemen sağında idari mekânlar, ana koridorun sonunda ise vakıf birimi yer almaktadır. Vakıf birimi ile lise bloğu bir çatı altında olmasına rağmen işleyişlerinin birbirini etkilememesi açısından cam bölücülerle birbirlerinden ayrılırlar. Burada vakıf asıl girişi de lise girişinden ayrı olarak değerlendirilmiştir.

Lise asıl girişinin solunda ise bölüm odaları, kare şeklindeki yemekhane, ıslak hacimler ile ana koridorun bitiminde rehberlik servisi bulunur. Lise bloğunda düşey ulaşım galeriler çevresinde bulunan tek kollu merdivenlerle sağlanmaktadır. Yine girişin hemen sağında bir asansör de bulunmaktadır. -4.20(altz emin) kotundaki sınıf, laboratuvar, revir ve diğer idari mekânlar ilköğretim bloğuna benzer şekilde konumlandırılmıştır. Burada ana koridorun solunda kütüphane birimi yer alır. Kütüphanenin doğa ile etkileşimi sağlayacak, öğrencinin keyifle çalışmasına olanak verecek geniş cam alanları ve bu camların önünde güneş kırıcıları bulunmaktadır.

Gerek lise gerekse diğer birimlerin yeşil doku ile olan ilişkileri, insan ölçeğinde kurgulanmıştır. Projede; öğrencilere elini uzattığında yeşile dokunabilecek, çimlerin üzerinde oturabilecek, isterse açık alanlarda dilediğince koşturabilecek özgürlükte mekânlar sağlanmaya çalışılmıştır.

Lise bloğu -4.20 kotunda, camekân ve kapılarla spor merkezine bağlanır. Buradaki kapılar görsel iletişimi bozmadan denetimli bir şekilde öğrencilerin spor merkezini rahatça kullanmalarını ve buraya yapıdan çıkmadan ulaşabilmelerini sağlamaktadır.

Yerleşke yapıları LEED sertifikalıdır. Kampüs genelinde biriken yağmur suları, 2000 tonluk su sarnıcında toplanarak yeniden kullanım için depolanırken, fotovoltaik paneller ve aydınlatmada kullanılacak LED armatürlerle elektrik ihtiyacının %35'ini güneş enerjisinden sağlayarak ciddi bir elektrik tasarrufu gerçekleştirilebilecektir. Projenin çevreye uyum sağlayan, kent ve insan ölçeğinde öğrencilerin ve eğitimcilerin benimseyeceği sıcak bir eğitim ortamı olmasının yanında sosyal birimleriyle çevresinin de faydalanabileceği bir kültür ve spor merkezi olması amaçlanmıştır.

Terakki Vakfı Okulları Tuzla-Tepeören Kampüsü projesi, Türkiye’deki inşaat sektörünün sürdürülebilir ilkeler ile gelişimine öncülük eden Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK)’nin 2014 yılı 20-21 Şubat tarihlerinde üçüncüsünü düzenlediği “Sürdürülebilirlik – Sınırları Aşmak” temalı Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde ‘işveren teşvik ödülü’nü kazanmıştır. Bunun yanı sıra gayrimenkul sektörünün prestijli ödüllerinden biri olan “Sign of the City Awards 2014” finalistidir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Tuzla, İstanbul
Proje Tipi: Lise / Ortaöğretim
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Terakki Vakfı Okulları
Danışman: Mimar Cengiz Çorumlu
Ana Yüklenici: TRC İnşaat
Statik Projesi: Ömer Altuğ Akçaylı
Mekanik Projesi: Emsaş
Elektrik Projesi: Emsaş
Altyapı Projesi: Kerem Başaran
Maket: MİN Tasarım
Fotoğraf: Yavuz Selim Sepin, Sepin Mimarlık, Terakki Vakfı Okulları
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013, 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
Arsa Alanı: 68,166 m²
Toplam İnşaat Alanı: 46,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yavuz Selim Sepin