+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

1. Ödül, Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar - Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Ulusal Mimari Proje Yarışması

"Dolaşım hacmi" aynı zamanda yapılar kompleksine giriş hattını da oluşturmakta. Arazi içine tek noktadan giren kullanıcılar, bu hat boyunca farklı noktalarda yaratılan açıklıklarla dolaşım hacmine geçmekte.

Hizmet binası yapıları, fuar alanları ve sosyal tesis yapıları, doğrusal bir dolaşım hacmine eklemlendi. Arazinin ince uzun geometrisinin de desteklediği bu düzen, bağımsız işlevlere sahip yapı parçalarını fiziksel olarak bağlamanın yanında, oluşturulan açık ve kapalı alan düzenlemeleri için arazinin bir kenarı boyunca uzanan güçlü bir sınır tanımlama imkanı da vermekte. Arazinin batı kanadı boyunca yerleştirilen dolaşım hacmine eklemlenen kütleler yerden yükseltilmiş ve arazinin yeşil alan olarak bırakılan oldukça geniş bölümündeki doğal peyzajın, binaların da altından geçerek dolaşım hacmine kadar uzanması sağlandı. Bu doğal peyzaj dokusu, dolaşım hacmi içinde de açık ve yarı açık alanlarda devam etmekte.

Details
Project Location: Eskişehir
Project Type: Offices, Convention Center, Social Facility
Proje Tipi Grubu: 1. Ödül
Employer: Eskişehir Ticaret Odası
Peyzaj Mimarlığı: Ceypeyzaj
Structural Project: Parlar Mühendislik
Mechanical Project: Beta Mühendislik
Electrical Project: Aykar Mühendislik
Project Start Date: 2007
Project End Date: 2008
Building Plot Area: 60.000m²
Total Construction Area: 60.000m²

Pin It
Architects

Oral Göktaş

Alişan Çırakoğlu