Other Works
Similiar Projects

100 Yataklı Kalar Pediatri Hastanesi

MTK Mimarlık-Danışmanlık projeyi anlatıyor:

Hastane kompleksi, Irak'ın Kalar kentinde 25.000 m2 bir alanda bulunmaktadır. Arazi neredeyse düz ve güneyinde bir anayol, batısından da tali yol geçmektedir.

Ana hastane binası, iç avlusu bulunan bodrum, zemin ve iki üst kattan meydana gelen tek bir bloktan oluşmaktadır. Yatak katları zemin üstünde, doğu ve batı kanatlarında yer alırken, poliklinik ve servisler daha çok zemin ve bodrumda bulunmaktadır. Güneye bakan ana giriş ayakta hasta, personel ve ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır. Giriş üstünde, ışıklığı ile çevresindeki yönetim birimlerini aydınlatan bir galeri boşluğu oluşturulmuştur. İç avlunun çevresinde, hoş bir hastane sokağı kurgulanmıştır. Bu sokak ile zemin kattaki tüm birimleri birbirine bağlamakta, binanın arkasında ise üst katlara giden dikey dolaşıma yer vermektedir. İç avlu, ziyaretçilerin ve çocukların kullanımına göre detaylandırılmıştır.

Dört farklı yöne bakan cephelerde, güneş kontrolüne dikkat edilmiştir. Güneş kırıcılar, bulunduğu yöne göre farklılık göstermektedir. Güneye bakan giriş cephesi dışa doğru çıkmakta, güneş kırıcı ve kutu profil konstrüksiyonla canlandırılmıştır. Kırıcıların asıldığı duvarlar, çocuk hastanesi karakterini yansıtmak amacıyla renklendirilmiştir.

Details
Project Location: Kalar, Irak
Project Type: Hospital / Clinic
Proje Tipi Grubu: Sağlık
Employer: VINS Construction
Ana Yüklenici: VINS Construction
Projcet Manager: Cihan Kayaçetin
Structural Project: ATABAR Mühendislik
Mechanical Project: ATABAR Mühendislik
Electrical Project: ATABAR Mühendislik
Project Start Date: 2013,
Project End Date: 2014
Construction Start Date: 2013
Building Plot Area: 25,000 m2
Total Construction Area: 23,390 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

M.Turhan Kayasü

Mert Kayasü

Cihan Kayaçetin

Duygu Tekin

Buket Yıldırım