Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı (Kreatif Mimarlık), Argos in Erciyes Davetli Mimari Proje Yarışması

Mimari Rapor

Dağlar

Başım dağ saçlarım kardır,
Deli rüzgarlarım vardır,
Ovalar bana çok dardır,
Benim meskenim dağlardır.

Şehirler bana bir tuzak,
İnsan sohbetleri yasak,
Uzak olun benden, uzak,
Benim meskenim dağlardır.

Kalbime benzer taşları,
Heybetli öter kuşları,
Göğe yakındır başları;
Benim meskenim dağlardır.

Yarimi ellere verin;
Sevdamı yellere verin;
Elleri bana gönderin:
Benim meskenim dağlardır.

Bir gün kadrim bilinirse,
İsmim ağza alınırsa,
Yerim soran bulunursa:
Benim meskenim dağlardır.

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali'nin şiirinde ki gibi insanın günlük hayat temposundan uzaklaşabildiği doğayı kendine mesken edebildiği zamanlarda ki huzur ve dinginlik arayışı ile tasarım sürecine başlandı.

Otelin yaşam standardını oluştururken ki önceliğimiz, farklı beklentileri olacak misafirlere güncel yaşam konforlarından farklı bir yaşam tarzını sunmak oldu.

Otel ve Günübirlik tesisin, karlarla kaplı beyaz boşluğun içinde kendi yakın çevresi ve iç dünyaları ile misafirlerin farklı beklentilerinin minimum da kesiştiği bir planlama kararı alındı. Bu karar ile otel bloğunda monoblok yapı yerine parçalanmış kütlelerin arasında coğrafyamızın kültürel verisi olan iki adet avlu oluşturuldu.

Otel yapısının dışında konumlanan iki adet avlu ekseninde zemin katta anadolu evlerinde yer alan iki adet hayat mekanı yaratıldı.

Hayatlardan ilki otelin girişinde misafirleri karşılayan resepsiyon ve lobi alanı, ikinci hayat ise lobi dinlenme/lobby lounge alanı olarak konumlandırıldı. Her iki Hayat'ta üçüncü boyutta yaratılan galeri boşlukları ile otel yatak katlarıyla görsel bağlantı kuruldu.

Doğa içinde yar alacak yapı kompleksinde, yapının temel kaplama malzemeleri olarak doğa ile uyumlu olan corten steel, cam ve ahşap tercih edildi. Yapı ana strüktüründe, bilinen ve kolay uygulanabilir olması sebebiyle betonarme konstrüksiyon ve çatı strüktüründe ahşap konstrüksiyon tercih edildi.

Otelin zemin katında kayak tatiline gelen misafirlerin ortak kullanım alanları:

 • Resepsiyon ve Lobi
 • Lobi Dinlenme Alanı /Lobby Lounge
 • Lobi Bar / Lobby Bar ile bağlantılı Cigar Lounge
 • Şömineli Dinlenme Alanı / Fire Place Lounge
 • Ana Restoran / All Day Dining
 • Özel Restoran / A la Carte Restoran
 • Seminer Salonu
 • Çocuk Eğlence Salonu
 • Seminer Salonu ve Çocuk Eğlence Salonunun birleşimi ile oluşacak Çok Amaçlı Etkinlik Alanı ve tüm bu fasilitelere servis verecek asansör holü, servis mutfağı,ön ofis,bavul odası,güvenlik odası,kat temizlik odası,elektrik odası ve ıslak hacimler yer almaktadır.

Otelin 1. ve 2. katında; toplam 66 adet otel odası bulunmaktadır.

 • 3 kişinin (ebeveyn + 1 çocuk) konaklayabileceği 34 adet Delux Oda
 • 2 kişinin konaklayabileceği standart odalar ile bağlantılı 24 adet Standart Oda
 • 3 kişinin konaklayabileceği 4 adet Junior Suit
 • 5 kişinin (ebeveyn + 2 çocuk + 1 kişi) konaklayabileceği 4 adet Corner Suit 

ve tüm bu fasilitelere servis verecek asansör holü, kat temizlik odası,elektrik odası ve oda servisi yer almaktadır.

Otelin Çatı katında; toplam 17 adet otel odası bulunmaktadır.

 • 3 kişinin ( ebeveyn + 1 çocuk) konaklayabileceği 8 adet Delux Oda
 • 2 kişinin konaklayabileceği delux odalar ile bağlantılı 5 adet Standart Oda
 • 5 kişinin ( ebeveyn + 2 çocuk + 1 kişi) konaklayabileceği 4 adet Executive Suit

ve tüm bu fasilitelere servis verecek asansör holü, kat temizlik odası,elektrik odası ve oda servisi yer almaktadır.

Otelin 1. bodrum katında sağlık kulübü, kayak hazırlık salonu, servis alanları ve personel lojmanları yer almaktadır.

Sağlık Kulübü kapsamında,

 • Resepsiyon ve juice bar
 • Yüzme ve dinlenme amaçlı yüzme havuzu ve jakuzi
 • Ebeveynlerin çocukları ile birlikte kullanacağı eğlence havuzu
 • Aletli jimnastik odası
 • Hamam ve Ilıklık
 • 4 adet masaj odası ve dinlenme alanı
 • Soyunma odaları (sauna+duşlar + soyunma dolapları + wc) ve tüm bu fasilitelere servis verecek kirli-temiz havlu depoları, masaj personeli dinlenme odası yer almaktadır.

1.  bodrum katta misafirlerin kayak kostümleri ile otelden ayrılıp kayak pistine çıkışları için son hazırlıklarını yaptıkları ve kendi malzemesi olan misafirlerin depolama ihtiyacını karşıladığı hazırlık alanı konumlandırıldı. Bu alanda kilitli dolaplar ve ıslak hacimler yer almakta ve misafirler en yakındaki telesiyeje yürüyerek gidebilmektedir.

1. bodrum katta, otelin araç ile ulaşılabilen servis avlusu çevresinde mal kabul, çöp odaları, teknik /mekanik alanlar, ana mutfak+depoları, personel yemekhane + dinlenme alanı, çamaşırhane + depoları, genel depolar, günlük personel soyunma + duş alanları, otel yönetim ofisleri ve 36 kişi kapasiteli daimi personel lojmanları yer almaktadır.

Otelin 2. bodrum katında, kapalı otopark, sığınak, havuz mekanik, su depoları ve hidrofor/arıtma odası ve genel depolar yer almaktadır.

Günübirlik Tesis

Zemin katında otelde konaklayan yada günübirlik gelen misafirlerin kullanabileceği restoran ve bu fasiliteye servis edecek mutfak ve ıslak hacimler yer almaktadır.

1. katında, otelde konaklayan yada yakın çevredeki konaklama tesislerinden gelenlerin de kullanabileceği Disko - Bar mekanı konumlandırıldı. Bu yüksek volümlü ve devinimli mekan otelde konaklayan ve dinlenen müşterilerin konforu dikkat alınarak özellikle bu tesiste konumlandırıldı.

Bodrum katında; otelde konaklayan ya da Erciyes'e yakın merkezlerden günübirlik gelen misafirler için, kayak ve kayak kostümü kiralama ya da satınalım yapabilecekleri bir mağaza, günübirlik misafirler için soyunma dolapları +duş ve ıslak hacimlerin yer aldığı alanlar, kayak öğretmenleri odası, kayak dersi alma ve tur organizasyonlarının yapıldığı ofis ve tesise ait teknik alanlar yer almaktadır.

Tasarımımızda, güncel yaşam, kültür, coğrafya ve ekonomi verileri dikkate alınarak,doğanın içinde konumlanacak yapı kompleksinin doğa ile uyumlu, kullanıcıların beklentilerini üst seviye de karşılayacak, tasarım anlayışı ile yakın çevresine öncü bir Mimari Ürün olduğu inancındayız.

Künye
Proje Yeri: Kayseri
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Katılımcı

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Erhan Yıldız

Mehmet Ziya Alpertong

Figen Aslan