Similiar Projects

Erkan Koleji Çukurova Kampüsü

MMT Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Günümüz çağdaş eğitim modelleri ile eğitim mekanları da yenilikçi bir anlayışla değişmektedir. Eğitimin sadece dersliklerde olmadığı, okul yapısının tamamında şeffaf bir yaklaşımla öğrenciyi merkeze yerleştiren bir yapı anlayışı ihtiyacı doğmaktadır.

Yaklaşık 20.000 m² kapalı alan olarak planlanan projede ortak avlu prensibi ile birimler birbirine entegre edilerek anaokulu, ilkokul ve ortaokul birimleri bir arada çözümlenmiştir. Tüm eğitim birimlerinin görüş açısındaki ortak avlu alanında kimi zaman törenlere kimi zaman ise okul aktivitelerinin açık havayla buluştuğu prestijli bir mekan elde edilmiştir.

Projede konferans salonu, amfi, sergi alanları, yüzme havuzu, spor salonu, fitness merkezi gibi büyük hacimli birimler yer altına işlev kazandırılarak arazi en elverişli şekilde kullanılmaya çalışılmıştır. Bodrum katların kullanımını kullanıcı konforu açısından verimli hale getirmek için günışığı ve doğal havalandırmadan faydalanabilmek adına galeri boşlukları ve ışıklıklar ile desteklenmiştir. Bu ışıklıklar -10.00 metre kotuna kadar doğal ışığın binaya kazandıran yırtıklara dönüşmüştür. Bazı noktalarda ise ışıklığa ekstra işlev kazandırılarak fitness tırmanma duvarı oluşturulmuştur.

Yerleşke içerisindeki geçirgen duvar yüzeylerinin tanımlanmasıyla şeffaf, geçirgen, erişilebilir, merak ve keşif duygusunu tetikleyen, katılımcı bir öğrenim ortamı kurmaktadır. Derslik koridorlarında öğrencilerin keyif alabilecekleri lokal oturma ve sosyalleşme birimleri oluşturularak bu nişlerin sirkülasyonun verimli hale getirilmesi hedeflenmiştir.

Tasarım kararları, öğrencilerin günlük sosyal ve fiziksel faaliyetlerine olanak sağlayacak mekanlar ortaya koyacak biçimde ele alınmıştır. Erkan Çukurova Kampüs’te verimli bir eğitimin öğrencilere aktarımının sağlanabilmesi amacıyla başlayan tasarım süreci sonucunda elde edilen fiziksel mekanlar, eğitim modelleri ile mekan arasındaki ilişkiyi vurgulayarak eğitim politikaları açısından örnek bir model teşkil edecektir.

Details
Project Location: Adana
Project Type: High School
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Employer: Erkan Eğitim Kurumları
Ana Yüklenici: Erkan Eğitim Kurumları
Alt Yüklenici: Yamaç İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Demi Peyzaj, Mehmet Ali Aygün
Projcet Manager: Serhat Nisanoğlu
Structural Project: İsmail Cem Baskın
Mechanical Project: ENC Mühendislik
Electrical Project: ENC Mühendislik
Plumbing Project: ENC Mühendislik
Çelik Projesi: İsmail Cem Baskın
Photography: PROJECT A
Construction Site Manager: Onur Atakay
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2019
Construction End Date: 2020
Building Plot Area: 4.365 m2
Total Construction Area: 19.635 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Serhat Nisanoğlu