Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mektebim Okulları Eskişehir Kampüsü

Proje alanı, Eskişehir Tepebaşı’nda, kentin yeni gelişmekte ve dönüşmekte olan eski Fabrikalar bölgesinde yer almaktadır. Ankara-Eskişehir çevre yoluna cephe vermektedir.

Çevre yoluna bakan cephede imar planının öngördüğü yükseklikte çok katlı bir ofis binası, konut bölgesine bakan arka tarafta ise az katlı okul bloğu konumlandırılmıştır.

Zemin katında dükkanların bulunduğu, üst katlarda ise farklı büyüklükte ofis alternatifleriyle öne çıkan ofis bloğu, cephesinde alüminyum profillerle elde edilen kademeli şeffaf cam kütlesi ile cadde üzerindeki yapılar arasında seçkin bir görünüm oluşturacaktır.

 9300 m2 kapalı inşaat alanına sahip Mektebim Okulları Eskişehir Kampüsü projesi, işverenin ihtiyaçları ile birlikte temel kullanıcı olan öğrencilerin de etkin olarak kullanabileceği, kültürel ve sportif olanakları ile birlikte eğitim-öğretimini sürdürebilmesinin sağlanması ana fikrini temel alan bir anlayışla tasarlanmıştır.

Okulun giriş avlusunda açık bir tören-etkinlik meydanı düşünülmüştür. Dış cephelere ait yüzeylerinin daha kapalı, iç avluya bakan yüzeylerinin ise şeffaf bırakılması, içe dönük bir tasarım anlayışını yansıtmaktadır.

Eğitim kütleleri; kısıtlı imar koşulları nedeniyle içinde yer aldığı arsanın biçimine uyumlu olarak, imar çapının elverdiği yüksekliklerde tasarlanmıştır. Bir iç avlu etrafında konumlanan 3 ayrı blokta İlkokul, ortaokul ve lise derslikleri çözülmüş, bodrum katlarda bu bloklar birleştirilmiştir. Bodrum katlarda yemekhane, laboratuvarlar, spor salonu, konferans salonu, yüzme havuzu gibi ortak hacimler çözülmüştür. Yapıda 300 kişilik bir konferans salonu, 420 kişilik bir yemekhane, 6 adet laboratuvar, 330 m2 kapalı spor salonu ve yüzme havuzu bulunmaktadır.

Dış cephede doğal taş kaplama, metal güneş kırıcılar ve ahşap paneller ile modern bir görünüm yakalanmış, giydirme cepheler metal sövelerle çerçevelenerek binanın yatay etkisi artırılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Tepebaşı , Eskişehir
Proje Tipi: Lise / Ortaöğretim, İlkokul
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Mektebim Okulları
Ana Yüklenici: Onar Mühendislik
Statik Projesi: Onar Mühendislik
Mekanik Projesi: Onar Mühendislik
Elektrik Projesi: Onar Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
Arsa Alanı: 6,360 m2
Toplam İnşaat Alanı: 29,153 m2

Pin It
Mimar

Özdihan Gökçe

Ceyda Gökmen

Emre Taşcı