Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kadıköy Tiyatro (Alan Kadıköy)

BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık tarafından tasarlanmış olan proje 2016 yılında Kadıköy Belediyesi’nin çağdaş bir kültür tesisi yapma isteği ile başlamış.

Yapı, tasarımının zamana yayıldığı ve temel ilkelerinin geniş bir katılımla belirlendiği bir sürecin ürünü olarak ortaya çıktı. Kadıköy Tiyatro, projelendirme sürecinde, belediye yetkilileri, tiyatro sanatçıları, danışmanlar ve proje ekibi arasında gerçekleştirilen toplantılar ertesinde mekânsal ve altyapısal özellikleri tanımlanmış bir tiyatro yapısıdır.

Tasarım sürecindeki ana yaklaşım, hem zaman içerisinde oluşabilecek her türlü değişime ve farklı taleplere kolaylıkla adapte olabilen esnek bir iç mekan düzenine ve buna eşlik eden güçlü bir altyapıya, hem de zamanın etkilerine karşı dirençli ve dayanıklı bir yapı kabuğuna sahip çağdaş bir kültür yapısı elde edilmesi olarak özetlenebilir. Bir anlamda tiyatro binası, dışarıda zamana karşı durabilen, içeride ise zamanla birlikte değişebilen bir karakter sergilemektedir.

Yapı zemin üzerinde ve altında üçer kattan oluşmaktadır. Zemin üzerinde; giriş terası ve kafenin yer aldığı kolonad, iki salon (çok amaçlı bölünebilir salon ve kara kutu tiyatro salonu) ve bu salonlara hizmet veren bir yönde salon önü (giriş holü, fuayeler, tuvalet grupları, vb.), diğer yönde ise salon arkası (kulis, soyunma odaları, hazırlık odaları, depolar, vb.) olarak tanımlanabilecek dört ana bileşen yer almaktadır. Zemin katta, total olarak kullanılabilmesinin yanında hareketli katlanır paneller aracılığıyla farklı boyutlarda mahallere de bölünebilen çok amaçlı salon bulunmaktadır. Birinci katta ise yapının ana mekanı olarak tanımlayabileceğimiz çağdaş tiyatro salonu yer almaktadır. Zemin altında ise kapalı otopark, teknik mahaller, servis ve depo hacimleri bulunmaktadır. Salon arkası ile bodrum katlarda yer alan depo hacimlerini büyük hareketli bir yük platformu birbirine bağlamaktadır.

Yapının ana mekanı olan çağdaş tiyatro salonunun tasarımında, oyuncu-seyirci-mekan arasında kurulabilecek farklı olası ilişki biçimleri dikkate alınmıştır. Söz konusu ilişki biçimlerinin sınırlandırılmadan ve tüm potansiyelleri ile yatayda ve düşeyde ortaya çıkarılmasına imkan tanınması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; salon yönsüz kare biçiminde tanımlanmış, oyunculara salonun etrafında iki farklı kotta 360 derece dolaşım ve salona erişim imkanı veren mekânsal düzen önerilmiş, esnek kullanımı destekleyen hareketli koltuk düzeni ve çeperde konumlandırılan depolama hacimleri ile birlikte akustik, sahne mekaniği, ışık, ses ve görüntü konularında farklı seçeneklere bağlı olarak oluşturulmuş güçlü bir altyapısal sistem tesis edilmiştir.

Aktarılan özelliklerine bağlı olarak yapının, uzun süre birçok etkinlik kapsamında kesintisiz hizmet vereceği varsayılmış; uzun ömürlü ve kalıcı olması yönünde bir anlayış çerçevesinde yapı kabuğu ile ilgili malzeme kararları ve detay ilkeleri belirlenmiştir. Bu bağlamda dayanıklı ve bakım gerektirmeyen malzemelerden pres tuğla, titanyum çinko ve prekast beton tercih edilmiş ve detay çözümleri üretilmiştir.

Kadıköy Tiyatro (Alan Kadıköy) özetle, yerel yönetim tarafından üretilmiş, özellikle sahne sanatlarına ev sahipliği yapacak, sanatçılara özgürce teatral mekanı düzenleme imkanı veren ve altyapısal anlamda üst düzey donanıma sahip dayanıklı bir hangar yapısı olarak nitelenebilir.

Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Tiyatro
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Kadıköy Belediyesi
Ana Yüklenici: Yapı Grup İnşaat, Güner Elektrik İnşaat
Statik Projesi: Barka Mühendislik
Mekanik Projesi: Meta Mühendislik
Elektrik Projesi: Enproje Mühendislik
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 3.880 m²
Toplam İnşaat Alanı: 8.291 m2

Pin It
Mimar

Özgür Bingöl

İlke Barka
Yardımcı Mimar(lar)
Merve Şen
Pınar Kılıç