Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sakarya Stadyumu

Sakarya'da inşa edilen 28.000 seyirci kapasiteli stadyum Alper Aksoy Architects tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor: 

Sakarya Stadyumu’nun içinde bulunduğu alan, şehrin kuzey doğusundan geçen Sakarya - Karasu yolu üzerinde, şehir merkezine yaklaşık 3 km mesafededir. 17 Ağustos 1999 depreminde büyük kısmı hasar gören kent, yeniden yapılanma kapsamında şehrin çeperlerine doğru ilerlemektedir. Bu bağlamda yeni stadyum kentin gelişim bölgesinde konumlandırılmıştır.

Türkiye Ulusal Stadyum Programının bir parçası olarak inşa edilen yapının tasarım kurgusunda, kentin deprem sonrasındaki yeniden yapılanmasının sembolü olması amaçlanmıştır. Bu bağlamda stadyumun “sağlamlık ve hafiflik” algısının güçlü olmasıyla beraber, güncel ihtiyaçlara uygun olarak UEFA VE FIFA standartlarına cevap verecek nitelikte olması hedeflenmiştir.

Eliptik plana sahip binanın yapı kabuğunu oluşturan ikincil cephe, çatı ve kanopi modüler  çelik  taşıyıcı sistem, tribünleri betonarme prekast sistem, tribün arkası hacimleri  ise konvansiyonel betonarme sistem olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Yapı kabuğundaki çelik sistemin üzeri Sakaryaspor’un renklerinde yarı geçirgen membran malzemelerle kaplanmış, cephe ve çatıdaki çelik örgü led ışıklarla aydınlatılmıştır. 236 metre en ve 272 metre boya sahip stadyumda çatıdaki kanopi toplam 41.500 m2 alana sahiptir.

Yapı tasarımında binaya gölge düşüren yarı geçirgen membran çözümü ve çatı yüzeyinin oluşturduğu kanopi ile beraber bina kabuğunun yaz aylarında aşırı ısınmasının;  Kış aylarında ise membran yüzeyin rüzgar kıran vazifesi görmesiyle yapının aşırı soğumasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Böylece stadyumda istenilen iklimsel konfor koşullarının sağlanması hedeflenmektedir. Tasarlanan bu ikincil cephe aydınlatma öğeleriyle desteklenerek, yapıda bir arayüz oluşturulmuş ve stadyumun kent silüetindeki kimliği vurgulanmıştır.

Sakarya Stadyumu;  toplam 128 bin metrekare imar alanı olan arsa üzerine inşa edilmiştir. 2 ayrı kattan oluşan tribünde 21 bin seyirci koltuğu, 661 VIP seyirci koltuğu, 7.105 UEFA Club koltuğu bulunmaktadır. Bununla birlikte seyirci kapasitesinin 28.000 kişiden 33.000 kişiye artırılabilmesi için bütün tribünlerin bittiği en üst kotta rezerv alan bırakılmıştır. 262 koltuk kapasiteli loca bölümü ise 1. kat tribünle 2. kat tribün arasında batı tribününde konumlandırılmıştır. 360’ı kapalı olmak üzere 1.445 otopark, 15 araçlık otobüs parkı ve canlı yayın otoparkı yer almaktadır.

Stadyumda otoparkın bulunduğu bodrum kat dışında dört kat bulunmaktadır. Zemin katta mağazalar, idari birimler, depolar, güvenlik birimleri, organizasyon birimleri, tamir-bakım birimleri, sporcu hacimleri, seyirci, basın, protokol ve VIP girişleri konumlanmıştır. Üst katlarda ise seyirci fuayeleri, yeme-içme alanları, localar, protokol salonları, basın çalışma alanları vb. yer almaktadır. Stadyumun batı tribününün 5.katında ise canlı yayın ve acil müdahale birimlerinin olduğu yönetim merkezi bulunmaktadır.

Çok amaçlı olarak hayata geçirilen stadyumda, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri mevcuttur. Stadyumun kuzey-güney ve doğu tribün girişlerine mağazalar yerleştirilmiştir.

Süper Lig ve UEFA standartlarındaki bu stadyum sadece maçlarda değil, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olası doğal afetlerde ise barınak olarak kullanılabilecektir.

Stadyum işlevinin dışında, peyzajda yaratılan yeşil alanlar, aktivite alanlarıyla da kentin gündelik yaşantısında odak noktası üstlenebilecek bir kullanım olanağı sunmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Adapazarı (Sakarya)
Proje Tipi: Stadyum
İşveren: Toplu Konut İdaresi (TOKİ)
Danışman: Bülent Bakkaloğlu, Akif Yılmaz
Ana Yüklenici: AHES İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Botanik Bahçe
Cephe Tasarımı: Tensa Form
Aydınlatma Projesi: Grupel Elektrik
Statik Projesi: Erduman Mühendislik
Mekanik Projesi: Ber Müşavirlik Mühendislik
Elektrik Projesi: Sistemli Mimarlık
Tesisat Projesi: Ber Müşavirlik Mühendislik
Çelik Projesi: Ularte Sınai Yapı
Altyapı Projesi: Diyap Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Ber Müşavirlik Mühendislik
Mimari Mesleki Kontrollük: Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi AŞ (EPP)
Şantiye Yöneticisi: Mustafa Üçüncü, Fazlı Ekşi
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 127.829 m²
Toplam İnşaat Alanı: 74,066 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Alper Aksoy

Yunus Özmerdivenli

Yavuz Selim Yılmaz

Mehmet Akif Kemerlioğlu