+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı Ofisi

ERA Şehircilik Mimarlık tarafından tasarlanan hukuk bürosu, İstanbul Nişantaşı'nda bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı ofisi, girişi Nişantaşı’nda Abdi İpekçi Caddesi’nden olan sekiz katlı bir yapının, arka bahçesindeki ek binasında yer alıyor. Söz konusu ek bina, bir zamanlar faal olarak işleyen ancak sonraları âtıl duruma düşen, otomatik katlı otopark sistemi için üretilmiş betonarme karkas bir strüktürden ibaret. Binanın yeniden işlevlendirilmesi sırasında bu mevcut strüktür, projenin kısıtlayıcısı yerine yola çıkış noktamız oldu. Yapısal öğelerini değiştiremeyeceğimiz bu strüktür, fonksiyonları içine yerleştireceğimiz bir mastar görevi gördü.

Pek çok fit-out projesinde, kullanıcılarının kurumsal kimliklerinin yüzeylere veya mekanlara yansıtıldığı düzenlemelerde bu kimliğe dolaylı veya doğrudan analojilerle ilişkiler kurulmakta. Bu projede işverenimizin böyle bir talebi olmadığı gibi, proje ekibi olarak biz de klişeleşmiş görsel metaforlardan bilhassa kaçındık. Buna mukabil eşitlik, açıklık, yalınlık, dürüstlük ve güç gibi evrensel hukuk prensipleri kavramsal olarak bize yol gösterdi. Mevcut strüktürün kaba ve katı yapısı hukukun gücünü bize anımsatan bir altlık gibi kullanıldı. Bu yapının kaplanarak, ince detaylarla narinleştirilerek ehlileştirilmesi projenin yola çıkış noktasına aykırı olacağından kiriş, kolon ve tavan yüzeylerini kaplamak istemedik. Aydınlatma ve elektrik tesisatı gibi elzem tüm altyapıyı da gizlemeye gerek duymadan dürüst ve yalın bir şekilde kullandık. 

Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı ofisi, yeniden işlevlendirilen bu yapının içinde üç ana kat ve üç asma kattan oluşan altı katlı dikey bir ofis olarak çalışmakta. Kendi içinde farklı kullanım yoğunluklarına sahip olan proje, zemin kotundan başlayarak bir yolculuk hissini yaratacak şekilde tasarlandı. Karşılama alanına bağlanan kütüphane, çalışma ve toplantı alanları ise zemin katın ana fonksiyonlarını oluşturuyor. Mevcut binadaki yapısal en önemli müdahale ise projenin katları arasında ana iletişim bağını kuran dikey sirkülasyon temini oldu. Tüm mekanlarda yalın mobilyalar ve nötr renkler tercih edilerek, çalışanların kolay odaklanabilecekleri ve aynı zamanda da sosyalleşebilecekleri bir ofis atmosferi yaratmayı hedefledik.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Şişli
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı
Construction Drawings: Oğuz Bayazıt Mimarlık
Photography: Yercekim Mimari Fotograf
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2017
Total Construction Area: 2,100 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Hızıroğlu

İrfan Ertiş

Joao Cruz Neves

Ali Tiner

Yeşim Çınar