Other Works
Similiar Projects

Ortabaş Penthouse

İzmir Bayraklı’da bir yüksek katlı yapının körfez manzarasına yönelik penthouse katında yer alan daire; şeffaf, sade mekân duygusunu hissettirmek adına açık ve birbirine geçen (açılan) ortak alanlar düzeninde planlanmış.

Eke Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Genç, girişimci bir iş insanı olan ev sahibinin konfor ve teknolojinin ortak paydasında buluşacak bir yaşam anlayışında olması, projenin çıkış noktası oldu. Az bölünmüş, yüksek yapının getirdiği kaçınılmaz koridor aksı ve ıslak hacim bağlantıları referans alındıktan sonra mümkün olduğunca birbirine akan net, büyük, tekil alanlar tariflendi. Hareketli mobilya ve sistem seçimlerinde bu konfor ve teknoloji arayışıyla hareket edildi. (Az sayıda ve rahat hareketli mobilya tercihleri, sesli Siri otomasyon ile aydınlatma, ses, iklimlendirme kontrolü gibi.)

Yaşam alanı, TV/sinema alanı, yemek alanı ve açık endüstriyel mutfak bir bütün olarak ele alındı; mutfak ile bu alan arasındaki açılır kapanır şeffaflıkla istendiğinde pişirme fonksiyonu yaşam alanından ayrılabilir hale getirildi. Açık mutfak evin ortak ana yaşam alanına dahil edilerek sosyal bir aktivite mekânı olarak planlandı. Evde bunun haricinde bir yardımcı yatak odası ve çamaşır, bir misafir yatak odası, bir master yatak odası ve ıslak hacimler çözümlendi. Geniş giriş holü, salon, yemek bölümü, mutfak ve bunların açıldığı geniş balkon alanı dairenin toplam metrekaresinin üçte ikisini kapsarken balkon doğramaları hariç bu toplam alanda sadece bir iç kapı kullanıldı.

Zemin, duvar ve tavan malzemelerinde doğal ahşap ve doğal taş kullanımının yansıra, Atlas Concorde gibi yüksek teknolojili seramik yüzeylere mutfak alanında yer verildi. Ebat, bakım kolaylığı bu yüzeyler için görsellikle birlikte seçimlerde etken oldu.

Dairenin iki cephesini çevreleyen geniş balkonunda; İzmir’in üç mevsim açık hava yaşantı keyfi düşünülerek doğal tik ahşaplarla tasarlanmış platforma bir açık jakuzi, sanatsal duvar enstalasyonları, peyzaj elemanları, şömine, oturma ve bistro grupları yerleştirilerek iç mekâna alternatif bir dış yaşam alanı kurgulandı.

Details
Project Location: İzmir
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Cem Ortabaş
Lighting Project: Ahmet Görsev
Mechanical Project: Kale Mühendislik
Electrical Project: Elprom Elektrik
Photography: Nadir Keklik, Öznur Turan Eke
Architectural Supervision: EKE Mimarlık
Project Start Date: 2019
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2019
Construction End Date: 2019
Total Construction Area: 350 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Seçil Şavklı

Çağlayan Kazma

Sadık Tekin

Merve Kavraloğlu

Öznur Turan Eke