+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Riyad King Khaled Havalimanı Terminal 5

GMW Mimarlık tarafından tasarlanan 5. terminal binasının inşaatı 2016 yılında tamamlandı.

GMW Mimarlık, projeyi anlatıyor:

King Khaled Havalimanı, şehrin 35 kilometre kuzeyine konumlanmış 4 terminal binasıyla yılda 13 milyon yerli ve yabancı yolcuya hizmet etmekte olan, 4.200 metrelik iki paralel piste sahip uluslararası bir havaalanıydı. 106 bin metrekare büyüklüğe sahip yeni terminal aynı anda sekiz geniş gövdeli veya 16 dar gövdeli uçağa hizmet verecek şekilde tasarlanarak yolcu kapasitesini iki katına çıkarmıştır. Terminal 5 projesi kapsamında, mevcut terminallere ulaşan ana yolun doğusunda yaklaşık 400.000 metrekarelik alanda içinde 106,000 m2lik bir terminal binası, 3000 araçlık otopark ile itfaiye, idari bina gibi diğer ek binalar da tasarlanmıştır.

Terminal 5, konsept tasarım aşamasında başkent Riyad’ın gelişen mimarisini yansıtan çağdaş mimari yaklaşımla davetkâr ve ilham verici bir giriş kapısı olarak tasarlanmış, sonrasında idarenin talepleri ile mevcut terminallerle benzer bir mimari yapıya dönüştürülmüştür. Yürüme mesafeleri, kat değiştirme, yönlendirme, doğal ışıktan faydalanma gibi ana prensipleri yolcu konforunu maksimize edecek şekilde tasarlanırken binanın büyütülebilir ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlar doğrultusunda esnek olması sağlanmış ve kabuktaki değişime rağmen bu tasarım prensipleri korunmuştur. Sertifika başvurusu yapılmamış olmakla birlikte bina LEED sertifikasyonu sistemine göre tasarlanmıştır.

Map
Details
Project Location: Riyad, Suudi Arabistan
Project Type: Airport
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
Architectural Project Team: Hale İkizler, Kıymet Mutlu, Muhammet Gürlesin, Fatih Aydemir, Mürvet Türesoy, Bengisu İlksoy, Berk Sak, Günsel Reçeloğlu, Cem Uzman, Orçun Ertürk, Emre Çetinel , Sibel Ceray, Hakan Karaş, Mine Alsinevi, Orçun Cavit Alp, Selcen Karatay, Ragıp Hızıroğlu, Ahmet Aydemir, Semiha Altıntaş, Ceyda Cihangir, Damla Turan, Duygu Kirişoğlu, Tomurcuk Yeşilpınarcı
Employer: TAV – ACC JV
Ana Yüklenici: TAV – ACC JV
Peyzaj Mimarlığı: ALD
Projcet Manager: Pınar İlki Emekçi
Structural Project: Tuncel
Mechanical Project: Moskay
Electrical Project: HB Teknik Elektrik Mühendislik
Altyapı Projesi: ADPi, Sigal
Acoustic Consultant: BCO
Fire Safety Consultant: Etik
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 400,000 m²
Total Construction Area: 256,000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Pınar İlki Emekçi

Erkin Mutlu

Ali Evrenay Özveren

Russell Jones

Okan Akben

Koray Özveren