Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sivas Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali

Hazan Mimarlık tarafından tasarlanan havalimanı terminal yapısının inşaatı 2010 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Şehir merkezindeki Selçuklu eserlerinin günümüze kadar varlığını sürdürmüş olmalarından istinaden tasarlanan ve şehre giriş kapısı olarak görülen terminal binası, Selçuklu dönemini yansıtan, çağdaş bir yorumla ele alınmış ve tasarım kriterleri oluşturulmuştur.

Tasarım Kriterleri:

  • Selçuklu mimarisini gerçekleştiren akıl keşfedilerek tasarıma dahil edilmiştir. Taş ve tuğla işçiliğinin önemli olduğu bu dönemde cepelerdeki motiflere, rölyeflere, süslemelere yansıyan geometri ve tekrarlardan oluşan yüzeylerdeki ortak akıl, Sivas Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminal Binasında kullanılmıştır.
  • Son zamanlarda sıkça Selçuklu mimarisi olarak tekrar edilen biçimler reddedilmiştir. Selçukluya verilen değer; biçimlerin tekrarı yerine Selçuklu anlayışının yorumlanarak, çağdaş biçim ve yapım tekniklerinde aranmıştır.
  • Selçuklu mimarisinde cephelerde kullanılan tuğla ve taş iççiliğine ait geometrik düzen Cumhuriyetin çağdaş yorumuyla cepelere yansıtılmıştır. Yatay, düşey ve diyagonal hatlardan oluşan cephe düzeni içinde çeşitli motiflerin ve açıklıkların oluşması tasarlanmıştır. Cephe malzemesi olarak paslanmaz çelik derzli yöresel taş kullanılmıştır.
  • İç ve dış hat terminal binası çelik çatı sistemiyle gerçekleştirilen, birbirine açılı birleşen, uçma etkisi yaratan iki kanat örtü altında tasarlanmıştır. Kanat örtüyü taşıyan çelik kolon kaideleri ve başlıkları döküm olarak gerçekleştirilmiştir.
  • Yöredeki tarihi eserlerde kullanılan yöresel Sivas doğal taşları, iç ve dış hat terminal binasının cepelerinde ve döşemelerinde kullanılarak tarih içinde malzeme sürekliliği sağlanmıştır.
  • Yörenin tarihi eserlerini ve özelliklerini yansıtan kültür havuzu, terminal binasının önünde tasarlanmıştır. Bu kültür havuzu olarak adlandırdığımız açık alanda yöreye ait her türlü değerin yorumu ve tekrarı mümkün olacaktır. Bu yapılaşma diğer disiplinlerdeki sanatçılarla birlikte gerçekleştirilecektir.
Harita
Künye
Proje Yeri: Sivas
Proje Tipi: Havalimanı
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
İşveren: Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
Ana Yüklenici: Türkseven İnşaat
Statik Projesi: Aday Grubu, AGM Mühendislik
Mekanik Projesi: CG Mühendislik
Elektrik Projesi: Deha Mühendislik
Fotoğraf: Zeren + Mehmet Yasa Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Toplam İnşaat Alanı: 19.495 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yakup Hazan