+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Sipopo Kongre Merkezi

Ekvator Ginesi Cumhuriyeti’nin başkenti Malabo’da yer alan Sipopo Kongre Merkezi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarladı.

Sipopo Kongre Merkezi, hemen okyanusun kenarında ormanlık bir alanda konumlanıyor. Dikdörtgen biçimli 2 katlı yapı, yarı geçirgen bir strüktür ile, gün ışığından en yüksek değerde fayda sağlayarak aynı zamanda iç mekanın güneşin zararlı ışınlarından korunmasını önleyecek bir kabuğa sahip. Bunun yanında cam duvar sistemi ile okyanus manzarasından, düşeyde ve yatayda, her açıdan maksimum faydalanma sağlanıyor. Kabuğun geçirgenliği, içerisindeki yarıklar ile, gece cam duvarlardan sızan lokantanın, lobinin ve diğer mekanların ışıkları, sabahları ise içeri sızan dış mekanın güneş ışıkları, doğa, orman ve okyanus ile tam bir bütünlük kurgulanmasını sağlıyor. Büyük bir avlu olan ana lobiye girildiğinde genişlik ve ferahlık uyandırıyor ve bir geçiş mekanı olduğunu hissettiriyor. Afrika için büyük bir değer olacak binanın koridorun girişinde, ışıklandırılmış büyük bir Afrika haritası liderleri karşılıyor ve Kongre Merkezi''''''''nin niteliğini vurguluyor. Birinci katta bulunan dikdörtgen formlu, fakat dairesel oturma düzenine sahip ana konferans salonu ise tüm katın merkezi rolünü üstleniyor ve bir nevi 3 ana bölgeyi bağlayan konumda bulunuyor.

Proje her anlamda dengeleri gözetiyor. Işık ile gölge, kamusal alanın şeffaflığı ile özel alanın gizliliği arasındaki denge projede dikkatle ele alınıyor. Zemin katta ana holün gerisindeki VIP salonları yer alıyor. Okyanusa bakan lokanta da zemin katta fuaye ile yan yana yer alıyor. Projede özellikle ahşap, yerel taş ve cam tercih edilerek yerel dokuya uygun malzeme kullanımına önem verildi. 3 ana duvar çevreden referans alarak tasarlandı. Duvarların tasarımında mimari detaylar kadar, akustik çözümlere de dikkat edildi. Yeni bina ile varolan binayı birbirine bağlayan şeffaf köprü ise doğa ile kurulan bağlatıyı simgeleyen öge oldu.

Map
Details
Project Location: Malabo, Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Afrika
Architectural Project Team: Salih Yılgörür, Sertaç Tümer, Utkan Yonter, Emre Çetinel , Elvin Erkut, Tuğçe Güleç, Ali Çalışkan
Employer: Oficina Nacional de Planification Y Seguimiento de Proyectos de Guinea Ecuatorial "GE- Proyectos"
Interior Architecture: Hacer Akgün Marino, Eda Lerzan Tunçbil, Esra Çanakkale, Gonca Yılmaz Ağbaş, Anday Bodur
Projcet Manager: ONUR-SUMMA J.V.
Project Start Date: 2011
Project End Date: 2011
Construction Start Date: 2011
Construction End Date: 2011
Building Plot Area: 11.700 m²
Total Construction Area: 13.708 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Melkan Gürsel

Murat Tabanlıoğlu