Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sivas Belediyesi Hizmet Binası

Kent merkezinin gelişme alanı içinde projelendirilen Sivas Belediyesi Yeni Hizmet Binası, yerel kimliğe duyarlı, çağdaş bir yapı olarak ortaya çıkıyor.

TH ve İdil Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Kent merkezinin güneyinde, Yozgat-Erzincan çevre yolunun kuzeyinde, Aksu Park'ın devamında planlanan, yeni merkezde yer alan yeni Belediye Hizmet Binası'nın bölgenin dönüşümünü tetikleyen bir yapı olması hedeflendi. Bu amaçla Belediye büroları yanısıra, 500 kişilik Konferans Merkezi, 200 kişilik Çok Amaçlı Salon, Kütüphane, kentliye de hizmet veren Yemek Salonları, Spor Merkezi, Kreş ve Garaj da yapı programında yer aldı. Aksu Deresi etrafındaki Aksu Parkın sürekliliğinin arandığı kentsel mekan tasarımında, dere yüzeyi yapıya değdiği noktada genişletildi ve su kıyısı yaşantısı kurgulandı. 

Yapı yerel taş ile kaplanan, iki katlı bir baza üzerinde yükselen, ortası boşluklu bir büro kütlesi kompozisyonu ile biçimlendi. İki katlı kütle içinde ortak kullanıma yönelik tüm programlar ve Belediye'nin kentliyle doğrudan ilişkili programları yer aldı. Orta boşluğu ile "Han avlusuna" referans veren büro kütlesi, iç mekanda sürprizli ve dinamik bir atmosfere sahipken, dış yüzeylerde yalın ve güçlü bir etkiyle tasarlandı. Cephedeki yalınlık, dışa yansıyan ve yapıya 3. boyutta dinamizim sağlayan "kat bahçeleri" ile delindi ve kütle etkisi zenginleştirildi.

Alttaki baza kütledeki yerel taş kaplamanın aksine, büro kütlesi brüt beton, cam ve mesh kabuk ile sarıldıve çağdaş bir yapı ifadesi arandı. Selçuklu döneminin önemli bir kenti olan ve önemli dönem yapılarına sahip olan kentte, mimari gelenek ile olan bağlar doğrudan referanslar ile değil, kültürel izlerin sürdürülmesi ile kurulmaya çalışıldı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sivas
Proje Tipi: Belediye Hizmet Binası
Proje Tipi Grubu: Kamu
İşveren: Sivas Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 31,786 m2
Toplam İnşaat Alanı: 64,700 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Tamer Başbuğ

Hasan Özbay

Baran İdil

Aslı Özbay