Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Alkindy Showroom ve Ofisi

Suudi Arabistan, Cidde merkezli bir ayakkabı firması için OSO Mimarlık tarafından tasarlanan showroom ve ofis projesi 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

690 metrekarelik kat planına sahip projenin, %65’ i showroom, %35’lik alanı ise firmanın yönetim ofisine aittir.

Binanın yapısal formundan dolayı showroom alanı, eğrisel bir koridor ve bu koridorun yanlarında oluşan bağımsız sergi alanlarından oluşmaktadır. Projenin ana konseptini, bu bağımsız sergi alanlarını mimari bir dil birliği altında birleştirme fikri oluşturmuştur. Bu amaçla tasarlanan tavan sisteminin, ziyaretçileri girişten itibaren yönlendirmesi ve davetkar bir etki yaratması hedeflenmiştir. İlave olarak tavan çıtları ile aydınlatma sisteminin entegrasyonu sayesinde verilmek istenen yönlendirme ve davetkarlık hissi pekiştirilmiştir. Showroom’ un en sonunda sosyalleşme amaçlı kullanımlara hizmet etmesi için bir “kitchenette” planlanmış, bu sayede müşterilerin mekanın tümünü gezmelerine katkı sağlayacak bir çekim merkezi oluşturulmuştur. Tasarım prensibi olarak, showroom’ da lüx ve şık bir atmosfer yaratılması hedeflenmiş, bu doğrultuda ağırlıklı olarak beyaz ve parlak malzeme seçimleri tercih edilmiştir. Ayrıca sergi duvarlarındaki ayna kullanımı ile, mekanın ve ürünlerin görsel algısı ile derinlik hissi ikiye katlanmıştır.

Ofis girişinde yer alan karşılama bankosu, Arap alfabesinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Genel anlamda sade ve minimal bir tasarım dilinin benimsendiği ofis mekanları, bir açık ofis ve 4 müdür odası ile çok amaçlı bir ‘lounge’dan oluşmaktadır.

Genel anlamda; tasarlanan showroom ve ofis mekanının, firma kimliği - faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş;  dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.    

Harita
Künye
Proje Yeri: Suudi Arabistan, Cidde
Proje Tipi: Mağaza / Showroom, Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Alkindy for Shoes
Uygulama Projesi: OSO Mimarlık, Alkindy for Shoes
Fotoğraf: OSO Mimarlık
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 690 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Okan Bayık

Serhan Bayık

Ozan Bayık

Erkan Çeçen

B. Bahar Çiçekçi

Murat Lüleci