Other Works
Similiar Projects

Emlak Konut Başakşehir 2. Etap Evleri

Proje süreci, TOKİ ve Emlak Konut birlikteliğiyle 2014 yılında “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe” isimli ulusal mimari proje yarışmasıyla başlamış.

Bu yarışma sonucunda sunulan projelerden biri olan bu proje, ikinci mansiyon ödülü almış ve bu süreci takip eden zamanda Emlak Konut yetkilileri tarafından projenin uygulanması talep edilmiştir. Bu uygulama süreci içinde yarışmada öngörülen programın eğitim bölümü kaldırılarak konutla ilgili projenin geliştirilmesi istenmiş.

Kayabaşı Bölgesi Konut Tasarımı kentsel kurgusunda işverenlerin bu kadar dar bir alanda yüksek emsal değerlerine sahip konut alanları istemesine rağmen sürekli gelişen, değişen toplumsal, kültürel ve kişisel kullanıcı gereksinimleri ve beklentilerinin yorumlanmış; “insan ölçeğinde, komşuluk ilişkilerini ön plana çıkaran, bireylerin keyif içinde yaşayacakları, bolca karşılaşma ve sosyal yaşam alanları tasarlanarak, doğal ve ekolojik yeni yaşam çevreleri yaratmak” konusunda yenilikçi öneriler getirilmiş.

Topografyanın sağladığı eğimden yararlanılarak bahçe katına küçük veya dubleks büyük konutlar yerleştirilerek eğimli tarafında konutlara ait kapalı otopark planlanabilmiş. Eğimdeki avantajlar kullanılarak bu eğimli platformlarda kapalı yüzme havuzları, spor alanları, kullanıcıların gereksinimini karşılayacak sosyal/kültürel etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri mekanlar ve ayrıca çocuk oyun bahçeleri ile bu iç avlular desteklenmiştir. Adaları saran yeşil alan, tüm planlanan adaların içlerine etkilendirilerek yeşilin sürekliliği sağlanmış.

Toplamda 11 bloktan oluşan tasarımda, blokların konumlanış biçimleri, bahçe alanından maksimum düzeyde yararlanılarak her bir dairenin ortada yaratılan iç avlulara ya da arazi önünde / yanında yer alan yeşil alanlara bakış vermesi amaçlanmış.

Details
Project Location: İstanbul, Başakşehir
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Emlak Konut GYO
Mechanical Project: Mekanice Mühendislik
Electrical Project: Esan Mühendislik
Model: Haydar Toprak, ARC Maketevi
Photography: Yavuz Selim Sepin
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 24.270 m2
Total Construction Area: 60.000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Yavuz Selim Sepin