Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

OfficePAN LoftOffice

İstanbul Maltepe'de bulunan LoftOffice, OfficePAN mimarlık ofisinin kendisi için tasarladığı yenileme/iç mekan projesi 2016 yılında tamamlandı.

OfficePAN Mimarlık Ofisi, Maltepe’de tarihi 1400’lü yıllara dayanan Beşçeşmeler bölgesinde yer almaktadır.  Ofisin dönüşüm hikayesi; yapıya ilk adım attığımız anda, bizleri saran kendine has atmosferiyle başlamıştır. Daha öncesinde Heykel Atölyesi olarak kullanılan ofis, atmosfer ve mekan kurguları korunarak canlandırılmaya ve bulunduğu tarihi dokuya sadık kalıp, modern bir çalışma mekanı yaratılmaya çalışılmıştır.

Mikro ofis olarak da tanımlanabilecek olan yapı, sokak ile ilişki kurduğu 4m genişliğinde tek cephesi ile,  3 kat boyunca tüm mekanları doğal ışık ihtiyacını karşılayan önemli bir yapı elamanı durumundadır. Yapı dış kabuğunu oluşturan tek cephe tasarımında, doğal ışıktan maksimum fayda sağlama ve çevre doku ile uyum öncelikli kabulleri oluşturmaktadır.

Çelik konstrüksiyon ile desteklenmiş, yığma yapım sistemine sahip, yapının dış cephesinde; ana fikri yansıtan yalınlık ve sadelik gibi yaklaşımlar, iç mekan bileşenlerinde de doku renk ve malzeme kompozisyonunda kendini göstermiştir. İç mekanda esnek kullanıma olanak sağlayacak, katlar arası bir açık ofis mekan kurgusu benimsenmiştir. Zemin kat, esnek bir çalışma alanı tarifleyen atölye, birinci kat ise toplantı alanı olarak değerlendirilmiş ve bu iki katı görsel ve işitsel olarak birbirine bağlayan galeri ile; hiyerarşiyi ortadan kaldıran, açık bir ofis düzeni oluşturulmuştur. İkinci katta ise; teras ve kapalı dinlenme alanı kurgulanarak, ofisin yalnızca bir çalışma alanı değil aynı zamanda bir sosyal bir etkileşim alanı olması amaçlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Maltepe, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: OfficePAN Mimarlık
Ana Yüklenici: OfficePAN Mimarlık
Proje Yöneticisi: Cihan Sevindik
Fotoğraf: Cihan Sevindik
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 50 m2
Toplam İnşaat Alanı: 150 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cihan Sevindik

Zeynep Canan Aksu