Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Antalya Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi

2016 yılında açılan Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi Atölye ve Sahnesi Mimari Fikir Proje Yarışması'nda 1. ödüle layık görülen projenin inşaatı 2018 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Yapıdaki asal etkinliklerin çoğunluğunun gerçekleştirileceği ‘çok amaçlı gösteri salonu’, akustik ve diğer disiplin gereksinimleri doğrultusunda şekillenerek hacmin egemen birimini oluşturur. Orkestra çukuru, ana ve yan sahneler ile ışık odası gibi teknik birimlerle de desteklenen salon, kullanıcılarının görsel ve işitsel ergonomisini sağlayacak; aynı zamanda farklı tür etkinliklere optimize yanıt verecek niteliktedir.

Salonun kullanıcısıyla buluştuğu fuaye, aynı kotta hizmet vererek kentli ile salon kullanıcısını yapı arakesitinde buluşturur. Bu sayede, yapı kent kullanıcısı için farkedilebilir bir kamusal obje iken park da salon kullanıcısı ile yoğun kent dokusu içerisinde adeta bir kaçış noktasıdır. 

İhtiyaç programı gereği talep edilen atölye ve prova salonları ise avludan açılan ‘Sanat Sokağı’ ile bütünleşerek yapı kullanıcısının tek bir kotta tüm hizmetlerden faydalanmasına olanak kılar. Yapıdan, gece-gündüz, yaz-kış gibi devinim olduğu her zaman diliminde kent kullanıcısının faydalanmasını sağlamak üzere, restaurant ve seyir platformu ile zenginleşen ön kamusal mekan, etkinlik avlusu ile tüm bu birimleri bir arada tutar.

Kentlinin salt program dahili sanatsal aktivitelerden faydalanmasının yanı sıra, açık ve yarı açık platformlarda da benzer etkinliklerde rol alması sağlanır. Bu bağlamda tasarlanan üst teras yürüyüş platformları sayesinde, yapı her düzlemde kentli için kullanılabilir duruma gelir. Servis girişi ve araç otopark rampası gibi teknik hacme inen birimler ise yapıya komşu araç yollarından alınan cepler ile bir arada kurgulanmıştır.

Yönetim birimleri ise tüm bu sıralanan birimleri hem kontrol altında tutabilen, hem de gerektiği zaman işlevi gereği ayrışması gereken zamanlarda perdelenebilen kuzey yönü giriş lokasyonundadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Muratpaşa, Antalya
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Antalya Muratpaşa Belediyesi
Ana Yüklenici: Antalya Muratpaşa Belediyesi
Aydınlatma Projesi: Studio Lighting Design
Statik Projesi: Akıncı Mühendislik
Mekanik Projesi: G Mühendislik
Elektrik Projesi: Çakırtek Mühendislik
Akustik Projesi: Karakutu Akustik
Yangın Tahliye Projesi: Adal Yangın Güvenliği Tasarım ve Danışmanlık
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Mimari Mesleki Kontrollük: Cihan Sevindik, Doğan Türkkan, Tuna Han Koç, Zeynep Canan Aksu
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 3,353 m²
Toplam İnşaat Alanı: 8,348 m²

Pin It
Mimar

Cihan Sevindik

Doğan Türkkan

Tuna Han Koç

Zeynep Canan Aksu