Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Zonguldak Göbü Plajı

Kivi'nin Zonguldak Valiliği için yürüttüğü, Zonguldak Turizm Kalkınma Planı ile bütünleşik geliştirilen, Zonguldak Doğa ve Kültür Turizmi (Proje 67) kapsamında üretilen projelerden biridir.

SCRA Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Zonguldak merkeze yaklaşık 50-60 km uzaklıkta olan Göbü sahili yazları oldukça aktif kullanılan bir plaja sahiptir. Yoğun kullanımına karşın servis donatıları, çevre düzenlemeleri ve hizmet alanları oldukça yetersizdir. Bölgede yaz ve kış kullanımları arasında büyük yoğunluk farkları olduğu için özellikle kış aylarında bölge ıssız ve bakımsız durumdadır. Ayrıca özellikle kış mevsiminde Karadeniz sularının yükselmesiyle, kıyıyı aşan dalgaların çevredeki birimlere zarar vermesi de önemli bir problem oluşturmaktadır.

Tasarıma konu alan yaklaşık 450m uzunluğundaki kıyı şeridini kapsamaktadır. Bu bağlamda Göbü geneli için yapılmış olan imar planına da uygun olarak bazı yeni düzenlemeler önerilmiştir. Tasarımda öncelikle kumsal ve rekreasyon alanlarının, dalganın kumsalı aşması probleminden dolayı farklı kotlarda, farklı işlevlere ayrılmış teraslarla ve taş setlerle kademelenerek ilişki kurması kararı alınmıştır. Bununla birlikte güneşlenme terasları, duş alma alanları, açık oturma terasları, kumsal boyunca uzanan, farklı kotlarda ve boyutlarda çeşitlilik gösteren plajın aktif kullanımını destekleyici alanlar oluşmuştur. Bu alanlara hizmet veren diğer servis alanları (wc/duş, soyunma kabinleri, büfe, kafeterya) görece üst kota yerleştirilmiştir. Büfe, kafeterya gibi büyük kapalı alan kullanımı olmayan mekanlar için geniş ahşap örtülerle gölge alanlar oluşturulmuştur. Plaj boyunca kullanıcılara hizmet verecek birçok açık otopark alanı, bisiklet park yeri ayrılmıştır. Plajın dört mevsim kullanımına yönelik yürüyüş yolları, açık spor alanları, çocuk oyun alanları gibi rekreatif kullanımları destekleyici öğeler önerilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Zonguldak, Kilimli
Proje Tipi: Peyzaj
İşveren: Zonguldak Valiliği
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 10,400 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Seden Cinasal Avcı

Ramazan Avcı

Merve Şen

Merve Özduman

Dilşad Uzar

Gizem Pekdemir

Aysema Ülke