Other Works
Similiar Projects

Bahçe Bostanlı

MVDY Mimarlık tarafından tasarlanan apartman İzmir Bostanlı’da 2019 yılında inşa edildi.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Kentsel dönüşüm alanı olan Bahçe Bostanlı projesinde yapının mevcut halinde bulunan kuzey-güney yönünde bitişik 4 daire durumu korunurken, dönüşüm sürecinde yapının ve birimlerinin yaşam kalitesinin ve ekonomik değerinin artması adına yapı, önünde bulunan ve sınırlı tek kat gabarisini geçemeyecek olan tescilli Özsaruhan Villası arazisi boşluğuna yönelerek oradaki yeşil alanı ve arkasındaki körfez manzarasını yaşam birimlerinin içine alır.

Yapının Güney cephesindeki manzaralı balkonları şeffaf cephesiyle arkasındaki yaşam alanı ile birleşerek önündeki yeşil boşluğu ve körfezi yarı-açık mekan olarak dönüşebilen iç mekana taşır. Öyle ki tüm daire körfeze yönelen 2 duvar arasında şekillenirken Kuzeyde konumlanan yatak odalarından başlayan Körfez manzarası Güney’deki yaşam alanına kadar ulaşılan koridorda dahi hiç kaybedilmez ve farklı oranlarda çerçevelenmiş manzara tüm daire yaşamına dahil olur.

Yapının Güney cephesindeki açık mekanlar ile Doğu Batı cephelerindeki kapalı yüzeyler, önündeki yeşil boşluğu zaman içinde yapı içine taşımak için olanak ve ortam sağlar. Yapının, zamanı ve yaşamı cephelerinde yansıtarak dönüşmesi öngörülmüştür.

Details
Project Location: Karşıyaka, İzmir
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Salvo İnşaat
Ana Yüklenici: Salvo İnşaat
Structural Project: Süleyman Gürhan
Mechanical Project: Taner Kocaova
Electrical Project: Mümtaz Ayça
Plumbing Project: Taner Kocaova
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 410 m²
Total Construction Area: 2.948

Pin It
Architectural Offices
Architects

Mert Velipaşaoğlu

Didem Yavuz Velipaşaoğlu