Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Refahiye Anaokulu ve Kültür Merkezi

Projede iki ana fonksiyon bulunmakta, anaokulu ve kültür merkezi.

Yapı geneli tek kattan oluşmaktadır. Arazi kotlarının müsaade ettiği noktada Kültür Merkezinin bodrum katında ortak bir teknik merkez oluşturulmuştur.

Anaokulu 5 sınıf, faaliyet alanı, oyun etkinlik alanı, oyun nişleri, kütüphane, müzik odası, uyku odası,yemekhane(yeme alan, hazırlık, el yıkama), öğretmenler odası, idare(danışma, müdür), kirli ve temiz giriş, tuvaletler, depo ve dolaşım alanlarından oluşmaktadır.(Toplam 1047m²)

Kültür merkezi ise çok amaçlı salon, 96 kişilik eğimli salon, mutfak, fuaye, idare, hazırlık alanı, depo, dolaşım alanları ve bodrum kattaki teknik alanlardan oluşmaktadır. (Toplam 950 m²)

Yapının mimari diline karakterini veren ana unsurların temelinde iklimsel girdileri göz önüne alarak çatılarda oluşturulan kırıklıklar yer almaktadır. Bu bağlamda ortaya çıkan tasarım dilinin ise çocukların dünyasına daha yakın olacağı düşünülmüştür. Basit yapısal formların bir kompozisyonu olan projede renk kullanımı öne çıkmaktadır. Tüm bu ana kararlar ile çocukların dünyasının daha da zenginleşmesi arzulanmıştır.

Anaokulu çocuklara korunaklı bir dış mekan sağlamak adına bir orta avlu etrafında şekillenmiştir. Bu sayede sınıfların hem bahçe ile doğrudan bir ilişkisi oluşmuş hem de Doğu ve Güney ışığından çocukların ağırlıklı zaman geçireceği mekanlar olan sınıfların faydalanması hedeflenmiştir. Yemekhane, faaliyet alanı ve etkinlik alanları ise yine avlu ile görsel ilişki içinde olması düşünülmüştür.

Künye
Proje Yeri: Refahiye, Erzincan
Proje Tipi: Anaokulu / Kreş, Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Eğitim, Kültür
İşveren: Türk Telekom
Cephe Tasarımı: FREA, Baymim Danışmanlık
Grafik Tasarım: Ayfa Mühendislik
Mekanik Projesi: GMD Proje
Elektrik Projesi: Özay Mühendislik
Tesisat Projesi: GMD Proje
Akustik Danışmanı: MegoTasarım ve Danışmanlık
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
Arsa Alanı: 5.600 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Fatih Yavuz

Ömer Emre Şavural

Hasan Hüseyin Özdurmuş