Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

3. Ödül, Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı ve Müzesi Uluslararası Proje Yarışması

Mimari Açıklama Raporu

Yarışma, Kıbrıs Türk Halkının özgürlük mücadelesinin en önemli temel taşlarından olan ve 40 yılı aşkın bir süre halkının siyasi liderliğini yapan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın defin yerinin bulunduğu yere bir anıt mezar ve müze tasarlanması amacıyla açılmıştır.

Yarışmanın yeri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Lefkoşa'nın, kuzey batısında, Lefkoşa – Girne ana arteri üzerinde, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi karşısında bulunanan Lefkoşa-Gönyeli arakesitindeki bölgede, Cumhuriyet Parkındadır.

Söz konusu park alanı, konumu itibarı ile kent içinde büyük önem arzetmekte ve içerisinde Türk Mukavemet Teşkilatı Anıtı'nı da barındırmaktadır.

Tasarımın ana kurgusu oluşturulurken, tasarım alanında yer alan Türk Mukavemet Teşkilatı Anıtı ile Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı aynı yaya promenadı üzerinde kesiştirilmiştir. Bu yaya promenadı ziyaretçilere, Kıbrıs Türk Halkının özgürlük mücadelesi sürecini anlatır niteliktedir. Promenadın başlangıç noktasından itibaren insanları anıt mezara yönlendiren kurgu, oluşturulan simgesel giriş ile kuvvetlendirilmiştir. Ön alanda oluşturulan açık tören alanı kademelenerek +4 kotunda kapalı tören alanına dönüşmüştür. Tören alanı , mozale ve anı defterinin yer aldığı bu alan , oluşturulan yalın ve bütünsel tasarım dili ile simgeselleştirilmiştir. Doğal ışığın çatı yüzeyindeki açıklıklar vasıtasıyla içeri alınması ile aydınlanan boşluk, Rauf Raif Denktaş' ın ebedi istirahatgahını taçlandırmaktadır.

Oluşturulan zengin iç boşluğun çevresinde yükselen duvarlar, tasarımın bir diğer önemli girdisi olan müze ve sergi işlevlerine yeni bir yorum katarak, Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük mücadelesi ve Rauf Raif Denktaşın hayatını anlatan bir anı yoluna dönüşmüştür. Bu doğrultuda tören alanından itibaren başlayan bu anı yolu, farklı kotlar arasında uzanan ve her kotta oluşturulan iç duvar yüzeyindeki boşluklar yardımıyla anıt mezarla görsel bir ilişki kurmuştur. Ziyaretçiler, anı yolunun her noktasında Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine tanıklık ederken aynı zamanda bu mucadelenin mimarlarından olan Rauf Raif Denktaş' ın anıt mezarı ile bütünleşmektedir.

Künye
Proje Yeri: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
Proje Tipi: Anıt / Simge Yapı, Müze
Proje Tipi Grubu: 3. Ödül

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cihan Sevindik