Other Works
Similiar Projects

A602

A602 İstanbul ili, Tuzla ilçesinde bulunan mevcut konut yapısının, yeni ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda yapılan iç mekan tasarım projesidir.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Tuzla, Tepeören Mevkii’nde, 90’lı yıllarda hafif çelik konstrüksiyonla üretilmiş olan yaklaşık 100 müstakil konut yapısından oluşan bir komplekste bulunan projede, kullanıcı taleplerine bağlı olarak yapının işleyiş şeması ve iç mimari tasarımı üzerinde çalışılmıştır. Konut içerisindeki mevcut fonksiyonların düzensiz ve yetersiz olmalarından dolayı, yapının tüm planlaması üzerine yeniden düşünülmüş; öncelikle zemin katta bulunan mutfak biriminin yeri değiştirilerek, hem salon birimi ile bağlantısını sağlamak ve hem de yemek bölümlerini konumlandırmak amacıyla yanına saydam bir kütle eklemesi yapılmıştır. Mevcut salon biriminin yatayda büyüyen formunun yemek bölümü ile ilişkilenen yaklaşık 2 kat yüksekliğindeki oturma bölümü, platform ile yükseltildikten sonra şömine ile ayrıştırılarak mekanların tanımlanması amaçlanmıştır. Oturma bölümünün, üst kattaki yeni oda bölümlenmeleri ile birlikte ortaya çıkartılan sofa alanı ile görsel bağlantısının sağlanması amacıyla, galeri boşluğunda bir asma kat yaratılarak sofa alanı da buraya konumlandırılmıştır. Bu sayede üst kattaki ortak alanlara doğal ışık alınarak, alt-üst ilişkisinin kuvvetlendirilmesi amaçlanmıştır. Salon biriminin önünde devam eden kapalı veranda sebebiyle ortaya çıkan doğal ışık sorunu da veranda-salon birleşiminde açılan skylight’lar ile çözümlenmiştir. Verandanın bir kısmı salon ile bağlantılı olarak kapanıp açılabilen bir sistem olarak tasarlanmıştır. Diğer kısmı bahçe ile bağlantılı olup tamamen açık olarak tasarlanmıştır. Verandanın açık olarak düzenlenen bölümüne barbekü konulmuştur.

Yapının mevcut durumu üzerinden yapılan mimari çalışmalar ile öncelikle işleve yönelik radikal kararlar alınarak yapısal değişiklikler uygulanmıştır. Sonrasında ise mekanın karakterini; üzerine eklemlenecek ürünlerden çok, alınan yapısal kararlar ile oluşturulan değişikliklerin yansımalarını oluşturması amaçlanmıştır. Bu nedenle iç mekandaki malzeme seçimleri ve uyumları daha çok bu kararın ön planda tutulması amaçlanarak yapılmıştır.

Details
Project Location: Tuzla, İstanbul
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: THECATWORK
Photography: Alp Eren, ALTKAT Architectural Photography
Construction Site Manager: Ufuk Polat
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 1.000 m²
Total Construction Area: 300 m²

Pin It
Architects

Büşra Koçak

Ufuk Polat

Berk Arinç