Other Works
Similiar Projects

Katılımcı (Sepin Mimarlık), Çaycuma Belediyesi Çaycuma Spor Merkezi Mimari Proje Yarışması

MİMARİ RAPOR

Çaycuma, Filyos Irmağı'nın binlerce yılda özenle oluşturduğu bereketli topraklar üzerinde kurulmuş, antik çağların önemli yerleşim yerlerinden biridir.

Suyla bu kadar iç içe olan bir yerleşim yerinin su sporlarından yararlanılması ve bu farkındalığın kazandırılması amacı ile planlanan kompleks, aynı zamanda sosyal bir merkez olma özelliği ile kamusal anlamda da önemli bir odak olma özelliğindedir. Bu tesis halkın, yüzme başta olmak üzere su sporlarına olan ilgisini artıracağını, çevre düzenlemeleri ve sosyal donatılarıyla hoşça vakit geçireceği, içinde olmaktan mutluluk duyacağı bir kentsel mekân olarak da planlanmıştır. Çaycuma'ya yeni bir aktivite alanı kazandıracak olan ve Filyos Çayı'nın hemen kıyısında yer alacak bu tesisin spor işlevinin yanı sıra bir kültür, eğlence ve iletişim merkezi olarak gelişmesi düşünülmüştür.

İki yapı kütlesinden oluşan ve topografik yapısı projenin ana kurgusunda kullanılarak iki kat da değerlendirilen tasarım, güney ve doğusundaki ırmağın manzarasına hakim, güneyindeki spor alanlarına da açılan meydanı ile bütünleşen bir kompleks olarak ele alınmıştır. Doğu-batı istikametinde düşünülen yaya promenadı, spor alanlarını, nehri ve kent merkezini birleştirmeyi amaçlamaktadır.

Kapalı yüzme havuzu ile fitness salonunun farklı olarak işletileceği düşünülerek bu birimler, farklı kotlarda tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra imar planında park olarak gösterilen alanın kotu düzenlenerek bu alan, hem kamusal kullanıcıların hem de sosyal merkez kullanıcılarının ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde yeşil alan ve seyir terasları olarak düzenlenmiştir.

Details
Project Location: Zonguldak, Çaycuma
Project Type: Indoors Swimming Pool
Proje Tipi Grubu: Katılımcı

Pin It
Architectural Offices
Architects

Yavuz Selim Sepin

Aygül Ceylan

Sercan Durmuş