Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Villa Seyhan

İkikerebir tarafından tasarlanan yapı, Ankara, Gölbaşı'nda; yaklaşık bir dönümlük bir arsa üzerine konumlanan müstakil bir konut projesi.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Yapı, arazide kuzey güney yönünde 3m’lik bir kot farkını da kullanarak; bahçe katı + zemin +1. Kat olmak üzere üç katlı olarak tasarlanmıştır.

Bölgeye ait plan notlarında, teras çatı uygulamasına izin verilmemektedir. Bu kural doğrultusunda, çatı en sade haliyle betonarme plaklar şeklinde çözümlenmiş, çatı hacmini iç mekana veren ikonik değere sahip bir arketip olarak ele alınmıştır.

Konumlanış olarak L şemaya sahip yapıda, ortak yaşama mahalleri karşı parsellerde yer alan villaların arasından gölü görecek şekilde, yatak odaları ise göl tarafına paralel, bahçeyle görsel ilişkiyi maksimize edecek şekilde planlanmıştır.

Yapının Göle doğru uzanan kolu, iç mekânda oturma odasının ve galeri katında yer alan ebeveyn yatak odasının ilişkilendiği 2,5 katlık şeffaf bir boşluktur. Göle uzanan kol 4m’lik bir konsol ile yapı plastiğinde de kendini var ederken, altında bahçe salonu ile ilişkili, keyifli bir verandaya saçak görevi üstlenmektedir.

Giriş kotu oturma odasının ve doğu cephesindeki yatak odasının ilişkilendiği teraslar bir köprüyle birbirine bağlanmış, bu köprünün tanımladığı hacim, bahçe kotunda birçok mahalin ilişkilendiği, bahçede alternatif bir iç avlu oluşturmuştur. Ayrıca, yapının doğu çeperinde Hamam, sauna ve fitness alanının ilişkilendiği bir çökertilmiş bahçe bulunmaktadır. 

Künye
Proje Yeri: Gölbaşı, Ankara
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ahmet Yıldız, Seyhan İnşaat
Statik Projesi: Uğur Mirza
Fotoğraf: Gürel Kutlular
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 620 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kutlu İnanç Bal

Hakan Evkaya