Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

KarşıYaka Karabük

KarşıYaka Karabük, 2+1,3+1,4+1 ve loft dairelerden oluşan yaklaşık 300 konutluk, 5000 m2 ticari alan, 3000 m2 sosyal tesis alanı bulunan 45 dönümlük yeşil bir yaşam merkezidir.

İçine kapalı, kentten kopuk "Gated Comminity" lere kentsel bir alternatiftir. Arazinin yol çeperinde hem kentliye, hem konut kullanıcılarına imkanlar sağlayan ticari bloğun üstü; şehir manzaralı süreklilik taşıyan bir yeşil teras olarak şekillenir.

 

Arazi, yol cephesi boyunca, yol kotuna çekilir böylece arazide zaten var olan kot farkı artırılmış olur. Bu kentsel-kamusal alanlarla, daha sakin olması istenebilen konut alanları arasında doğal bir ayrım oluşur. Konutlar yüksek duvarların arkasına hapsedilmiş olmak yerine eğimle ayrıştırılmış istediğinde alt kottaki yaşantıya katılabilecekleri  şekilde konumlanırlar.

Bloklar, birbirlerinin manzaralarını kesmeyecek ve ortada maksimum alan bırakacak şekilde yerleşirler. Kent ve doğa siluetine zarar vermeyecek, toprak kotundan fazla kopmayacak konut yaşantıları hedeflenerek yapılar kuleleşmek yerine, yatay olarak kurgulanırlar.

KarşıYaka Karabük, birbirine saygılı, şeffaf, doğayla ve yeşille bütünleşik, kentsel yaşantıyla kopuk olmayan bir EŞİK yapı olarak düşünüldü. Hem yakın çevresiyle, hem doğayla, hem kentle, hem apartman sakinleriyle kurduğu ilişikilerden dolayı; bu proje bir toplu konut projesi değil, bir "yaşam merkezi" olarak sunuldu.

Künye
Proje Yeri: Karabük
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
Statik Projesi: Fatih Mustafa Şahin
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 45.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 40.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kutlu İnanç Bal

Hakan Evkaya