+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Ahiler Kalkınma Ajansı Hizmet Binası

İkikerebir Mimarlık'ın tasarladığı Ahiler Kalkınma Ajansı Hizmet Binası Nevşehir'de inşa edilecek.

Ofis projesini anlatıyor:

"Proje arazisi, bir tarafında anayol; öbür tarafında tali bir yolla çevrilmiş park alanıyla ilişkili. L şeklinde ki arazinin orta noktası ile uçlar arasında 5-6 m'lik kot farkları oluşuyor. Ayrıca güney çeperi ile arka yol arasında doğal şevden kaynaklı 5 m'lik kot farkı bulunuyor.

İhtiyaç programını karşılayan kitlenin GD-KB yönünde arazinin incelen kısmında yer alması düşünüldü. Yola dik konumlanış, bina algısında ölçeği kıracağı gibi; aynı zamanda yeşil park alanının cadde ile ilişkisini kesmeyecek. Ayrıca; kış aylarında hakim keşişlemeye paralel yapısı ısıtma yükü konusunda avantaj sağlayacak.

Kavşak kotu ve arkadaki yolun köşe noktasından yakalayan kot giriş-yaklaşım kotu olarak belirlendi. Kot altında araziyle bütünleşik mahallerin (toplantı ve konferans salonlarının) konumlandığı; yol çeperinde sınırlamayan kamusal bir tavır esas alındı.

Yöre mimarisinin başlıca niteliği topoğrafyaya uyum ve parçalı ölçek tasarım tavrına yansıtıldı. Mümkün olduğunca parçalanan, eğimle beraber alçalmaya çalışan tavrının sürdürülebilmesi amaçlandı. Alt kottaki mahallerle; ofis kitlesini birleştiren; ön ve arka yollardan girişleri toplayan Giriş kitlesi kurgunun adaptörü olarak düşünüldü.

Bulunduğu coğrafyaya; yüzyıllardır gelen yapı kültürüne, yöresel malzemeye uyum gösteren; hatta yer yer öykünen; yorumlayan bir tasarım ortaya konmaya çalışıldı. Binanın hem sürekli kullanıcılarının, hem periyodik kullanıcıların; hem de ilişkisiz kentlinin kullanabileceği, iç- dış - yarı dış mekan seçenekleri sunan; coğrafik ve iklimsel verilerle barışık; hemen her makenın doğal ışık ve havayla buluşturulduğu; enerji etkin önlemlerin alınacağı insan odaklı bir yapı amaçlandı."

Details
Project Location: Kapadokya, Nevşehir
Project Type: Other Public Buildings
Proje Tipi Grubu: Kamu
Employer: Ahiler Kalkınma Ajansı
Structural Project: Fatih Mustafa Şahin
Mechanical Project: Gökçen Bayhan
Electrical Project: Cihan Öztürk
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2014
Building Plot Area: 6000 m2
Total Construction Area: 8750 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Hakan Evkaya

Kutlu İnanç Bal