Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Esenboğa Havalimanı Teknik Blok ve Kule Binası

Ankara Esenboğa havalimanı sınırları içerisinde bulunan Esenboğa Teknik Blok ve Kule Binası Hazan Mimarlık tarafından tasarlandı.

Ankara Esenboğa havalimanı sınırları içerisinde bulunan Esenboğa Teknik Blok ve Kule Binası,

Yeni yapı, eski kule yapısının işlevini karşılamaması sonucu, yalnızca teknik bir birim değil, aynı zamanda sosyal bir yapı olarak düşünülmüş ve tüm kule çalışanlarının hem sosyal hem de teknik ihtiyaçlarına cevap verir nitelikte tasarlanmıştır.

Yapı toplam 15.000 m² ve 77 metre yüksekliğindedir. Kule, elips şeklinde konumlanan baza katın üzerinde yükselmektedir. Baza katında, Hava Trafik Müdürlüğü, Hava Savunma Bildirim Merkezi Komutanlığı, Elektrik ve İnşaat Müdürlüğü gibi ofis birimleri, eğitim birimleri, sosyal birimler ve teknik hacimler yer alırken; kule katlarında ATC Meydan Kontrol Operasyon birimi yer almaktadır.

Baza katlarındaki fitness salonu, konferans salonu, yemekhane ve kafeler, ofislere çeşitli sosyal olanaklar sağlamaktadır. Kule katlarında ise özellikle ATC Meydan Kontrol Operasyon çalışanlarının ihtiyaçları doğrultusunda, istirahat odaları (duş ve yataklı), dinlenme ve soyunma odaları, multimedya ve toplantı odaları gibi sosyal mekânlar bulunmaktadır. Bu sayede teknik ve sosyal birimlerin sentezi yapıyı oluşturmuştur.

Yapı, eski ve yeni yapılan piste de görüş açısı oluşturacak şekilde konumlandırılmıştır. Rüzgâr yönü ve şiddeti gibi iklimsel veriler de dikkate alınarak cephe tasarımı yapılmıştır. Yapının formu, rüzgâr şiddetine bağlı esnemeyi minimuma indirmek amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Yükseklere çıkıldıkça rüzgâr şiddeti arttığı için kule operasyon katında bu şiddete dayanımlı ve güneş kırıcı özellikte özel camlar seçilmiştir. İç bahçeye bakan bölümlerde cam giydirme cephe tercih edilirken, diğer bölümlerde prekast cephe kaplama yoğunluklu olarak kullanılmıştır.

Eliptik formdaki bazanın iç yüzeyleri, bünyesinde sosyal kullanımlara cevap veren rekreatif alanlar ve özel tasarlanmış kış bahçesi barındıran, iç bahçeyi tanımlamaktadır. Baza katının terasında konumlanan yemekhane ve kafeler de bu bahçeye bağlanmaktadır.

Kulede acil durumlar ve sürekli sirkülasyon göz önünde bulundurularak, 6 adet çekirdek kısmı oluşturulmuştur. Kule katına çıkan çekirdek kısmına basınçlı asansörler yerleştirilerek yangın anında acil kaçış önlemleri alınmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Akyurt
Proje Tipi: Diğer Ulaşım Yapıları
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
İşveren: Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
Peyzaj Mimarlığı: Studio BEMS
Mekanik Projesi: Karacan Mühendislik
Elektrik Projesi: Hemera Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 15,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yakup Hazan

Tolga Hazan